Oprez, opasno: 3 razloga zašto ne smete da upotrebljavate istu plastičnu bocu za piće dvaput

nvbkjfdh48hfgv

Plastične bočice su nezaobilazni dodatak tokom letnjih meseci. One su najlakši način za transport vode i drugih osvežavajućih napitaka tokom vrućih dana.

Stručnjaci upozoravaju da problem nastaje kad jednu bocu koristimo nekoliko puta.

1. Bočica je leglo bakterija

Tokom letnjih vrućina bakterije se munjevito šire našom okolinom, pa posebnu pažnju treba usmeriti na pribor koji koristimo za jelo i piće. „Najopasniji“ deo plastične boce je otvor na koji prislanjamo usta, jer se bakterije prenose iz usne duplje na neravne delove plastike i tamo razmnožavaju.

Nakon višestrukog korišćenja plastične boce, ista dobija sitne nabore i oštećenja koje dodatno privlače bakterije.

2. Vrućina vodi ispuštanju opasnih hemikalije

Da biste sprečili širenje bakterija, plastičnu bocu bi trebalo oprati mlakom vodom i deterdžentom. U želji da detaljno isperu bakterije, mnogi posežu za vrućom vodom (ili bocu čak stavljaju u mašinu za pranje sudova) koja ima suprotan efekat od željenog. Plastična boca nije konstruisana za izlaganje visokim temperaturama jer na takvim temperaturama ispušta hemikalije opasne po život.

3. Najsigurnije je bocu iskoristiti samo jednom

Plastične boce voda i sokova koji se prodaju u prodavnicama trebalo bi da se koriste samo jednom. Na tržištu postoje specijalizovane boce za višestruko korišćenje koje se proizvode na drugačiji način, ali nisu sto posto sigurne. Ako želite da izbegnete većinu bakterija, birajte boce šireg grla za ispijanje koje se lakše čisti.

(Zadovoljna.hr)