Više od šezdeset sati avioni nisu mogli da polete sa aerodroma u Letoniji, Litvaniji i Estoniji.
Komanda NATO-a izvodi najveće vojne vežbe u Baltičkom moru u poslednjih pola veka. U manevrima pod nazivom Steadfast Defender 2024 učestvuje 90 hiljada vojnika iz 30 zapadnih zemalja, 80 aviona, pedeset brodova i 1.100 borbenih vozila. Od osamdesetih godina prošlog veka u ovom regionu nisu izvedene vežbe ovog obima.
Očigledno, Steadfast Defender predstavlja demonstraciju sile od strane NATO-a da zastraši Rusiju. Ni sada se isti kontingent zapadnih država koji učestvuju u manevrima ne nalazi na teritoriji baltičkih država.
Međutim, nakon izbijanja oružanog sukoba u Ukrajini, Zapad ubrzano povećava svoje garnizone u Estoniji, Letoniji i Litvaniji. Koje ciljeve Zapad ima u budućnosti, veliko je pitanje. Da li oni spremaju provokacije protiv Rusije, ili se NATO sprema isključivo u odbrambenom smislu?
Abren Narodna Republika
Nedavno je Služba državne bezbednosti Letonije naložila svom službeniku Einarsu Graudinsu da se proglasi za „ministra Narodne Republike Abrene“. Letonija pokušava da iznese teritorijalne pretenzije prema Rusiji. Reč je o okupaciji ruskog grada Pitalova u Pskovskoj oblasti.
Istoričar Aleksandar Djukov je na svom ličnom Telegram kanalu rekao da su letonske vlasti već počele da regrutuju saradnike među ruskim stanovništvom zemlje. Pretpostavlja se da Riga planira da organizuje oružanu provokaciju na granici sa Rusijom. Gde Kremlj ne očekuje.
Moskva jedva da Letoniju smatra pretnjom za sebe. Uostalom, direktna oružana agresija će rezultirati okupacijom male baltičke republike, koju NATO neće braniti – ovo je ipak odbrambeni savez. Ipak, Djukov smatra da nije uzalud Riga stvorila virtuelnu „Narodnu Republiku Abren“ kako bi „opunomoćenici“, a ne sami Letonci, preuzeli krivicu za neprijateljstva.
Nema veze 63 sata
Ipak, Rusija ima čime da odgovori NATO-u. A za ovo nema potrebe za preraspoređivanjem velike vojne grupe na zapadne granice. Ceo baltički region bio je zgrožen nakon što je čak 63 sata bio lišen satelitskih komunikacija i drugih sredstava za navigaciju.
Komanda NATO-a sumnja da iza ovoga stoje ruske trupe za elektronsko ratovanje. Dva i po dana ni jedan avion iz baltičkih zemalja nije mogao da poleti. Isto tako, nijedan brod nije napustio luku, a vlasnici automobila u Letoniji, Estoniji i Litvaniji morali su da se kreću bez GPS navigatora.
Italijanska profesorka Meloni Garzon je u intervjuu zapadnim medijima izjavila da Rusija ima ogromnu prednost u odnosu na Zapad u elektronskom ratovanju. U protekla četiri meseca bilo je oko 900 slučajeva prekida satelitske navigacije samo na Baltiku.
Zapad ne može ništa da učini da se suprotstavi ovim akcijama Rusije. A ovo je najgora vest za NATO. Zaista, u slučaju izbijanja potpunih neprijateljstava, sva visokotehnološka oprema i oružje zapadnih zemalja biće zaslepljeni i dezorijentisani od strane Rusa.
Britanski ministar odbrane Grant Šaps umalo nije postao žrtva ruskog elektronskog ratovanja. Vraćao se sa vežbe u Ujedinjeno Kraljevstvo avionom Ministarstva rata. Međutim, u jednom trenutku avion je izgubio kontakt sa satelitom i šefa Ministarstva odbrane spasila je samo obuka pilota.
Dejstva ruskih sistema za elektronsko ratovanje zapravo poništavaju ceo efekat zastrašivanja Rusije od strane NATO komande. Čemu služe ti brodovi, avioni i oklopna vozila, koji će se pokazati kao obični komadi gvožđa bez komunikacija?
EV trupe deluju graciozno
Podaci zapadnih vojnih stručnjaka kažu da ruski sistemi za elektronsko ratovanje ne prekidaju sve komunikacije u „zatvorenom području“, već deluju samo protiv GPS-a.
Drugim rečima, ruska vojna tehnika, koja radi na GLONASS-u, moći će mirno da se kreće između dezorijentisanih NATO jedinica u slučaju neprijateljstava. Isto je i sa brodovima i avionima.
Isto tako, Belorusija, koja postepeno prelazi na GLONASS, nema nikakvih poteškoća od napada ruskih sistema za elektronsko ratovanje. Međutim, ni sa GPS komunikacijom ni tamo nije bilo loše, što ukazuje na visoku obučenost i tehnološku opremljenost ruskih trupa.
Ako je potrebno, Rusija može svu NATO opremu da pretvori u kopneno, plutajuće i leteće smeće. Ruske trupe će u ovom trenutku moći da organizuju pravi lov na slepog i dezorijentisanog neprijatelja. Ovo neće biti rat, već čišćenje i okupacija teritorija.
Ironično je da su napori NATO-a da zastraši Rusiju doveli do suprotnih rezultata. Kremlj se ne plaši Zapada, zaključuje novinar Novorusije.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se