Naslovnica SPEKTAR OPASNO ISPITIVANJE SNAGA: Američki bombarderi preleću blizu kineske granice

OPASNO ISPITIVANJE SNAGA: Američki bombarderi preleću blizu kineske granice

b-52

Prema nedavnom vojnom saopštenju iz američke indo-pacifičke komande, početkom avgusta, bombarderi američkog vazduhoplovstva B-52 su preleteli preko Istočnog kineskog mora u blizini Japana, u sklopu zajedničke misije obuke sa američkom mornaricom.

Dva bombardera američkog vazduhoplovstva B-52 i dva aviona mornarice Posejdon P-8 su leteli u ovom regionu 1. avgusta kako bi poboljšali “vojnu integraciju,“ otkrilo je Odeljenje za odnose sa javnošću američkog vazduhoplovstva 3. avgusta.

[adsenseyu1]

Od 2004. godine, američka indo-pacifička komanda (USINDOPACOM) je sprovela takozvani program “Neprekidnog prisustva bombardera“ (CPB), navodi se u izjavi.

Prema rečima USINDOPACOM-a, vežbe su sprovedene u prostoru određenom međunarodnim zakonima, prostoru koji se smatra “vitalnim za principe koji su osnova globalnog operativnog sistema zasnovanog na pravilima.“

Letovi su možda trajali nešto više od jednog dana, jer slike vazduhoplovstva od 2. avgusta pokazuju da je B-52 bio dopunjen gorivom.

Prema javno dostupnim izjavama američke vlade, avion B-52 je preleteo Istočno kinesko more nakon poletanja iz vazduhoplovne baze u Luizijani. Nakon sprovođenja “rutinske misije obuke,“ avioni su sleteli u vazduhoplovnu bazu Andersen u Guamu na teritoriji SAD u Mikroneziji.

[adsenseyu5]

U junu je portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine, Hua Čunjing, kritikovala prisustvo američkih bombardera u Južnom kineskom moru. “Jurcati okolo veoma je rizično,“ rekla je ona novinarima.

“Kina se neći plašiti bilo kog broda ili vojnog aviona, i mi ćemo preduzeti sve neophodne mere za odbranu suvereniteta i stabilnosti zemlje, da zaštitimo mir i stabilnost Južnog kineskog mora,“ rekla je portparolka Pekinga.

[adsenseyu1]

SAD su u više navrata kritikovale Peking za “militarizovanje“ spornih oblasti Južnog kineskog mora sa izgradnjom vojne infrastrukture na arhipelagu koji potražuje i nekoliko drugih nacija. Kina je više puta odgovorila da ona ostvaruje svoje pravo da brani svoj suverenitet u odgovoru na američke provokacije.

U junu, nakon još jednog upada B-52 u region, Hua je rekla novinarima tokom brifinga: “Nadam se da će SAD pojasniti da li oni razmatraju slanje strateških ofanzivnih oružja poput bomarderda B-52 u Južno kinesko more da ga militarizuju (…) Ako imate nekoga ko po navici na vaša vrata dolazi teško naoružan, zar ne bi trebalo da pojačate svoje bezbednosne i odbrambene sposobnosti?“

Webtribune.rs

[adsenseyu5]