Naslovnica U FOKUSU OPASAN ODGOVOR RUSIJE: Putin opozvao dekret koji je podržavao suverenitet Moldavije

OPASAN ODGOVOR RUSIJE: Putin opozvao dekret koji je podržavao suverenitet Moldavije

U obrazloženju se navodi da je odluka doneta kako bi se „obezbedili nacionalni interesi Rusije u vezi s dubokim promenama koje se događaju u međunarodnim odnosima“

Ruski predsednik Vladimir Putin opozvao je dekret iz 2012. koji je delimično podržavao suverenitet Moldavije u rešavanju budućnosti Pridnjestrovlja, separatističkog regiona koji se graniči s Ukrajinom i u kojem je Rusija stacionirala trupe.

Dekret, koji je juče opozvan, oličenje je ruske spoljne politike pre 11 godina koja je podrazumevala bliže odnose Moskve s Evropskom unijom i SAD, prenosi Rojters.

Naredba kojom se poništava dokument iz 2012. objavljena je na sajtu Kremlja, a navodi se da je odluka doneta kako bi se „obezbedili nacionalni interesi Rusije u vezi s dubokim promenama koje se događaju u međunarodnim odnosima“.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Moldavski predsednik zajedničke kontrolne komisije u bezbednosnoj zoni oko Pridnjestrovlja Aleksandru Flenčea rekao je da otkazivanje ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta.

„Ukaz je politički dokument koji sprovodi koncept spoljne politike Rusije. Moldavija i Rusija imaju osnovni politički sporazum koji predviđa uzajamno poštovanje teritorijalnog integriteta naših zemalja“, rekao je Flenčea za Publika-TV.

Kremlj je saopštio da su odnosi Rusije sa Moldavijom, čije je rukovodsto obećalo da će nastaviti sa nastojanjima da se pridruži EU, veoma napeti i optužio tu zemlju da sprovodi antirusku politiku.
Ministarstvo spoljnih poslova Moldavije saopštilo je da će „pažljivo proučiti“ dokument.

Moldaviju, jednu od najsiromašnijih država u Evropi, koja je smeštena između Rumunije i Ukrajine, od 2020. predvodi predsednica Maja Sandu, uz snažnu podršku SAD i Evropske unije, prenosi Rojters. Američki predsednik Džozef Bajden sastao se sa njom juče u Poljskoj i potvrdio svoju dalju podršku.

Dekretom iz 2012. Rusija se obavezala na traženje načina za rešavanje separatističkog pitanja „na temelju poštovanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju posebnog statusa Pridnjestrovlja“.

Ovaj region proglasio je nezavisnost 1990. godine, godinu dana pre raspada Sovjetskog Saveza, zbog straha da će se Moldavija ujediniti s Rumunijom, čiji jezik i kulturu uglavnom deli.

Nakon kratkog rata Moldavije sa separatistima 1992. godine, nije bilo nasilja u proteklih 30 godina, s ruskim „mirovnim snagama“ koje su još uvek raspoređene na maloj teritoriji, koja nema međunarodno priznanje, navodi Rojters.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)