Naslovnica SPEKTAR Okretanje leđa Americi: Saudijski naftni gigant dogovorio saradnju sa Kinom

Okretanje leđa Americi: Saudijski naftni gigant dogovorio saradnju sa Kinom

Saudijska Arabija sklopila je ogromne ugovore sa Kinom, najvećim kupcem njene nafte

Naftni gigant „Saudi Aramko“ pristao je da kupi 10 odsto kineske rafinerije nafte za 3,6 milijardi dolara. Da ranije, kompanija je najavila zajedničko ulaganje sa još dve kineske kompanije u izgradnju nove rafinerije i petrohemijskog kompleksa na severoistoku Kine koji može da proizvede 300.000 barela na dan.

Sporazumi bliskoistočne državne naftne kompanije i njenog najvećeg tržišta dodatno će ojačati već dobre odnose Saudijske Arabije i Kine, piše „Fajnenšel tajms“.

U okviru aranžmana sa „Rongšeng“ petrohemijom iz Šenžena, „Saudi Aramko“ će isporučivati 480.000 barela saudijske nafte dnevno najvećem kineskom integrisanom postrojenju za rafinaciju i hemikalije u provinciji Džeđijang.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Dogovori otvaraju prostor „Saudi Aramko“ da poveća ugovore o snabdevanju sa Kinom za do 690.000 barela dnevno, baš u trenutku kada je udeo Saudijske Arabije na najvećem svetskom tržištu uvoza nafte pod pritiskom porasta isporuka jeftinije sirove nafte iz Rusije.

Rusija je ponudila sporazume o sniženim cenama za povećanje izvoza nafte u brojne zemlje, uključujući Kinu i Indiju, nakon što su zapadne sankcije blokirale pristup evropskim tržištima.

[adsenseyu1]

Prema podacima kineske carine, Rusija je pretekla Saudijsku Arabiju kao najvećeg kineskog snabdevača sirovom naftom u januaru i februaru, isporučujući oko 2 miliona barela dnevno. Saudijska Arabija je isporučila oko 1,7 miliona barela dnevno u prva dva meseca ove godine, što je pad u odnosu na oko 1,8 miliona barela dnevno godinu dana ranije.

Ranije ovog meseca, nakon što je „Saudi Aramko“ prijavio rekordnu dobit od 161 milijardu dolara za 2022. godinu, izvršni direktor Amin Naser rekao je za „Fajnenšel tajms“ da su dugoročni ugovori kompanije sa kineskim kupcima ključni za njenu sposobnost da zadrži tržišni udeo u Kini bez potrebe da daje popust na sirovu naftu.

Mohamed Al Kahtani, izvršni potpredsednik kompanije, rekao je da investicija u Rongšeng pokazuje „dugoročnu posvećenost kompanije Kini“.

Postrojenje „Rongšeng“ može da preradi do 800.000 barela sirove nafte dnevno i proizvede 4,2 miliona metričkih tona etilena godišnje.

Helima Kroft, šefica istraživanja sirovina u „Kapital marketsu“ kaže da su sporazumi pokazali važnost kineskog tržišta i slabljenje veza između Saudijske Arabije i SAD.

[adsenseyu4]

„Ovo je dodatna potvrda da ekonomska budućnost leži na istoku i da će Rijad nastojati da izbegne da bude uvučen u spor Vašingtona i Pekinga“, kaže Kroft.

„Saudi Aramko“ planira da u drugom kvartalu 2023. godine sa „Čajna nort industriz“ izgradi postrojenje u gradu Panđin u severoistočnoj Kini, koje će prerađivati 210.000 barela sirove nafte dnevno iz „Saudi Aramkoa“ i koje bi u potpunosti trebalo da bude operativno do 2026.

Saudijska komopanija imaće 30 odsto vlasništva nad objektom, „Čajna nort“ najveći udeo – 51 odsto, dok će preostalih 19 odsto biti u rukama druge kineske kompanije „Panđin Sičeng industrijal“.

Džim Krejn, stručnjak za energetiku sa Univerziteta Rajs kaže da dogovori sa Pekingom prate slične investicije saudijske kompanije u Kini, Indiji, Južnoj Koreji i Maleziji i obezbeđuju kupce za sirovu naftu čak i ako potrošnja počne da se smanjuje u drugim delovima sveta.

„Kako potražnja za naftom u zemljama OECD-a (Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj) opada, velika tržišta u Aziji su mesto gde se akcija pomera“, rekao je on

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(RT)