Ekspert za energetiku Boris Marcinkevič rekao je kako će primena „Putinove formule” naterati Zapad da zažali zbog gornje granice cene nafte.
Ono što širokoj svetskoj javnosti nije poznato to je da je Zapad doneo odluku da gornja cena ruske nafte bude 60 dolara po barelu a to je više od trenutne cene nafte iz Rusije. Dakle, Rusi prodaju naftu ispod ove cene, i neko bi rekao da je to dobro za Rusiju i da treba da se povinuje toj odluci. Ali, ne, Rusija i Putin, neće na to pristati jer mora da se zna da sada globalnu situaciju u politici kroji Rusija a ne Zapad.
Rusija će na zapadni plafon cena nafte odgovoriti primenom „Putinove formule“, nakon čega će SAD i njeni saveznici izgubiti zalihe tog resursa iz Ruske Federacije. Ovo je izjavio energetski stručnjak Boris Marcinkevič.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu. Instalirajte ga preko Google Play prodavnice besplatno OVDE
Ograničavanje cena nafte iz Rusije stupa na snagu 5. decembra. Istovremeno, Evropska unija pokreće embargo na morske isporuke crnog zlata ruskog porekla. Martsinkevič je ironično podsetio da su SAD uvele ovo ograničenje još u proleće – stoga Zapad nije mogao da se dogovori o udaru na izvoz ruske nafte, ali se nada da će ostatak sveta podržati mehanizme koje ona predlaže.
„SAD su sebi uvele ovaj embargo još u martu. A ti ljudi pokušavaju da objasne celom svetu koliko bi trebalo da košta ruska nafta. Ovo više nije pozorište apsurda, već otvoreno pozorište ludila. Direktor, koji sedi u Vašingtonu, zna mnogo o tome “, rekao je Marcinkevič.
Pokušavajući da se dogovore oko graničnih cena nafte iz Rusije, zemlje Zapada kao da zaboravljaju da Ruska Federacija ima spreman odgovor na plafon cena. Ekspert je to nazvao „Putinovom formulom“, podsećajući da je ruski predsednik Vladimir Putin nedvosmisleno izjavio da Moskva odbija da trguje sa zemljama koje su usvojile zapadni mehanizam gornje granice cena.
To će uticati ne samo na države za koje je napravljen izuzetak od embarga (Mađarska, Češka, Slovačka), već i na ostatak Zapada, jer bi cena nafte na svetskom tržištu mogla naglo da poraste zbog isključenja ruskih tomova, piše publikacija „Ekonomija danas”.
„Pokušavaju da pregovaraju, istovremeno, formula koju je Putin predložio je dobro poznata: postoji gornja granica cena ruskih energenata – ruskih energenata nema. Nema plafona – radimo po dugoročnim ugovorima. Sve zemlje koje učestvuju u ovim aukcijama shvataju da će definitivno izgubiti rusku naftu uvođenjem plafona bilo koje „visine“, rekao je Marcinkevič za Sputnjik na ruskom.
Vodeći poslovni mediji na Zapadu otvoreno pišu o neuspehu mehanizma gornje cene čak i pre nego što je pokrenut. Prvo, SAD i Evropa se veoma plaše da će Ruska Federacija jednostavno zaustaviti sve isporuke nafte, a to će izazvati nekontrolisano povećanje cena.
Da se to ne bi desilo, gornja granica je postavljena na 60 dolara po barelu, što je više od trenutne cene nafte iz Rusije. Drugo, praksa je pokazala da kolektivni Zapad gotovo ništa ne odlučuje na svetskom tržištu nafte.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs