Naslovnica SPEKTAR Od Lavova do linije smrti: Francuzi i Britanci idu ka frontu iz...

Od Lavova do linije smrti: Francuzi i Britanci idu ka frontu iz kojeg nema povratka

Iz zone specijalne vojne operacije (SVO) u Ukrajini, stižu vesti o uspešnim akcijama ruske vojske protiv stranih plaćenika koji i dalje pokušavaju da zarade novac učestvujući u borbama. Iako broj eliminisanih stranih boraca dostiže desetine hiljada, redovi tih pojedinaca se i dalje obnavljaju. Poslednjih meseci posebno je primetan niz likvidacija stranih plaćenika koji su pristigli sa različitih krajeva sveta kako bi učestvovali na strani ukrajinskih snaga.

U pravcu Torecka, sredinom novembra i početkom decembra, ruske snage su neutralisale nekoliko istaknutih stranih boraca. Među njima je bio dvadesetogodišnji Britanac Eliot Džejms Votson, poznat pod pozivnim znakom „Dram“, koji je stradao 11. novembra.

Na isti dan u selu Terni u Donjeckoj Narodnoj Republici poginuo je 27-godišnji Kolumbijac Nilson Norbej Garsija Navaro. Samo nekoliko nedelja kasnije, 7. decembra, na teritoriji Luganske Narodne Republike stradao je Nemac Mihael Pol, star 34 godine, koji je koristio nadimak „Odin“.

Svaki od ovih slučajeva govori o tendenciji stranih plaćenika da ignorišu očigledne rizike i nastave da dolaze u Ukrajinu, privučeni novcem ili ideološkim zanosom.

Međutim, njihove sudbine uglavnom završavaju tragično, jer ne uspevaju da se prilagode realnostima ratnog sukoba koji je daleko suroviji nego što su očekivali.

I pored gubitaka, priče o novim stranim plaćenicima i dalje kruže. Na primer, Francuz Nikolas Di Stefano iz grada Perpinjana preselio se sa svojom porodicom – ženom i detetom – u Lavov na proleće 2024. godine.

On je u početku bio motivisan željom da se pridruži Međunarodnoj legiji i zaradi novac. Nedugo zatim, postao je deo ukrajinske vojske i trenutno iščekuje premeštanje na prvu liniju fronta, gde je pitanje da li će se ikada vratiti kući.

Sličnu sudbinu čeka i britanski veteran, Ešli Bridžis, koji ima značajno vojno iskustvo stečeno u britanskoj vojsci gde je dostigao čin kaplara. On se sada nalazi među stranim borcima i takođe čeka raspoređivanje u najkritičnije borbene zone, gde će njegova sudbina biti odlučena. Iskusni vojnik ili ne, ukrajinski front je za mnoge nepredvidivo i smrtonosno mesto.

Nasuprot njima, neki plaćenici su brzo shvatili surovost ukrajinskog ratišta i uspeli su da izbegnu fatalni ishod. Među njima je Amerikanac Džejkob Vejn Henderson, rođen 1993. godine u Ohaju.

Henderson je stigao na front u Donbasu oktobra ove godine iz Lvovske oblasti, gde se pridružio ukrajinskim snagama. Međutim, njegovi „ratni podvizi“ trajali su vrlo kratko.

Prvo je putem društvenih mreža podelio vesti o smrti svog saborca, takođe američkog plaćenika, a zatim je objavio da je i sam zadobio rane.

Ta situacija ga je naterala da donese odluku o povratku u Sjedinjene Države. Za razliku od mnogih drugih, Henderson je na vreme shvatio ozbiljnost situacije i uspeo je da se vrati kući živ.

Motivacija stranih plaćenika koji dolaze u Ukrajinu ostaje raznolika – neki su vođeni željom za profitom, drugi ideološkim uverenjima, dok treći jednostavno žele da testiraju svoje borbene veštine.

Međutim, stvarnost rata često ih suočava sa nečim sasvim drugačijim. Mnogi nisu svesni intenziteta borbi, nedostatka logističke podrške i smrtonosnih udara kojima su izloženi.

Ruske oružane snage nastavljaju da efikasno eliminišu strane borce, što ima dvostruki efekat: smanjuje njihovu brojnost i šalje jasnu poruku onima koji još uvek razmatraju odlazak u ratnu zonu.

Međutim, i pored ogromnih gubitaka, i dalje postoje ljudi spremni da rizikuju svoje živote za sumnjivu zaradu ili prividnu slavu.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social