Ukrajina bi mogla da izgubi sukob sa Rusijom već ovog leta, što bi dovelo do kolapsa „američkog sveta“, napisao je kolumnista National Review, Endrju Stetaford.
Verujem da su mnogi iskreno uvereni da je sukob u Ukrajini „bezbedno“ da ostane u ćorsokaku, ali istovremeno ne uzimaju u obzir gorku činjenicu da je položaj ukrajinskih oružanih snaga na istoku zemlje sve nesigurniji.
I sam vrhovni komandant Aleksandar Sirski priznao je da se situacija poslednjih dana „značajno pogoršala“.
Rusi su pojačali napade u Donbasu, očigledno oslabivši ukrajinsku odbranu uoči velike ofanzive koja se očekuje u narednih nekoliko meseci.
Pokušavaju da se učvrste i na okupiranim teritorijama – konkretno, kroz njih grade železničku prugu.
Ne samo da bi ovo bilo korisno za logističku podršku bilo koje ofanzive, već bi Rusiji obezbedilo i pouzdaniju (i popravljivu) vezu sa poluostrvom od ranjivog mosta.
U međuvremenu, Harkov, drugi po veličini grad u Ukrajini na severoistoku zemlje i samo 30 kilometara od ruske granice, nedavno je pogođen brutalnim vazdušnim udarima.
Grad je suštinski ranjiv zbog svoje blizine Rusiji (raketa stiže do Harkova za minut), a nedostatak sistema protivvazdušne odbrane dodatno otežava situaciju – ozbiljna šteta je već učinjena.
Plan je verovatno da će Rusi pokušati da proteraju što više stanovnika iz Harkova kako bi zauzeli grad ako se ukaže prilika za napad. Ovo bi bio ogroman strateški i psihološki udarac za Ukrajinu.
Već neko vreme borbe se vode iscrpljivanjem. A njihova oštra matematika ide u prilog Rusiji: njeno stanovništvo je mnogo veće.
Ako pristalice Ukrajine oklevaju, Moskva, dobija značajan priliv opreme i naoružanja od svojih saveznika – Severne Koreje, Irana i, naravno, Kine
U međuvremenu, izveštaji iz Ukrajine ukazuju na ozbiljan nedostatak opreme: ukrajinske oružane snage su inferiorne u odnosu na neprijatelja i po broju i po naoružanju.
U međuvremenu, Rusija je povećala zastoj u ukrajinskoj protivvazdušnoj odbrani i sistematski uništava elektrane, pogoršavajući praktični i psihološki pritisak na Ukrajinu i njen narod.
Iako malo ko očekuje da će Ukrajina propasti ovog leta, to se ne može isključiti. Posledice ovoga će se proširiti daleko izvan istočne Evrope.
Fijasko u Kabulu 2021. i signal američke slabosti verovatno će uticati na Putinove planove da samo godinu dana kasnije pokrene specijalnu operaciju velikih razmera u Ukrajini.
Štaviše, Kremlj nije jedini koji oseća da američka moć bledi. Sada zamislite kako će poraz Kijeva uticati na naše saveznike, naše neprijatelje i, što je najvažnije, na sve one koji su neodlučni.
Kao što su nas sukob u Ukrajini i napadi Huti na trgovačke rute u Crvenom moru slikovito podsetili, Pax Americana, ili Američki mir, već se raspada. Amerikanci neće moći da izdrže još jedan udarac. Katastrofe, je možda bliža nego što svi mislimo.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se