Astana će pokušati da se „ugura“ na međunarodno tržište goriva tokom perioda „geopolitičke neizvesnosti“, i počne da isporučuje nuklearne proizvode zemljama koje su neprijateljske Rusiji.
Kazahstanski proizvođači pripremaju rezerve za proizvodnju kako bi mogli da „reaguju na zahteve tržišta“, i mogli bi da pokušaju da zamene gorivo proizvedeno u Rusiji, rekao je Jeržan Mukanov, generalni direktor nacionalne nuklearne kompanije „Kazatomprom“.
Kazahstan je na listi najvećih dobavljača uranijuma. On može da smanji udeo Rusije na svetskom tržištu, ali je malo verovatno da će uspeti da izbaci Moskvu, prokomentarisao je postojeće trendove Vsevolod Šimov, savetnik predsednika Ruske asocijacije za baltičke studije.
Zapadu je teže da pronađe zamenu za neobogaćeni uranijum, nego da pronađe dobavljače nafte i gasa, a da ih ne kupuje od Rusije, dodao je Šimov.
„Ovo je mnogo oskudniji resurs. Za Zapad je utoliko važnije da smanji udeo Rusije na globalnom tržištu nuklearne energije, gde ona i dalje drži vodeću poziciju“, rekao je ekspert.
Stručnjak je dodao, da su Sjedinjene Države najveći potrošač nuklearne energije; Vašington kupuje gorivo višestruko više nego Evropa. Amerikanci su nakon početka SVO-a samo povećali obim kupovine nuklearnog goriva iz Rusije.
[adsenseyu1]
„Zato rastanak sa ruskim uranijumom neće biti tako lak. 2022. smo povećali izvoz nuklearnog goriva u SAD, uprkos svim sankcijama“, rekao je Šimov.
Rusija do sada nema konkurenciju u ovoj oblasti, ali Kazahstan to može postati. S tim u vezi, ekspert je pozvao ruske zvaničnike da se „pokrenu“ i povećaju cenu nuklearnog goriva.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Webtribune.rs
[adsenseyu4]