Naslovnica SPEKTAR NOVO ORUŽJE I PRIPREME ZA PODMORNIČKI RAT: Rusi napravili podmornicu dron najopasniju...

NOVO ORUŽJE I PRIPREME ZA PODMORNIČKI RAT: Rusi napravili podmornicu dron najopasniju i najsloženiju na svetu

rusija podmornica2

Dizel podmornice ruske pacifičke flote, koje trenutno manevrišu, simulirale su bitku u Zalivu Petra Velikog, najvećem japanskom zalivu, pored ruske obale u regionu Primorje.

Informacije o obuci je objavio šef Informacionog odeljenja pacifičke flote, Nikolaj Voskresenski.

“U planovima vojne pripreme… jedna od podmornica je ušla u određenu oblast na prikriven način, otkrila “neprijateljsku“ podmornicu a zatim, zauzimajući povoljnu poziciju, simulirala napad torpedom nakon diverzije kako bi preuzela ofanzivnu poziciju,“ rekao je on.

[adsenseyu1]

Istovremeno, posade su obučavane kako da se reše gonjenja od strane “suprotstavljenog broda,“ a takođe su vežbali stvaranje smetnji i lažnih meta.

Vredi napomenuti da je podrška pomorskim manevrima sprovedena od strane spasilačkog broda Igor Belusov.

Pacifička flota je deo ruske mornarice i kontroliše područja Tihog okeana. Njena glavna baza se nalazi u Vladivostoku.

U međuvremenu, ruska projektna kancelarija Lazurit je počela da razvija bespilotnu podmornicu za dugoročne misije koja će ploviti u vodama Severnomorskog puta, rekao je zamenik generalnog direktora Napredne istraživačke fondacije, Igor Denisov.

[adsenseyu5]

Direktor dizajna ovog projekta, Viktor Litvinenko je, sa svoje strane, izneo neke detalje o razvoju morskog drona.

Cilj inženjera ovog projekta je da obezbede vazdušno nezavisan, ekonomičan i ekološki prihvatljiv uređaj na anaerobni pogon, a ne nuklearni motor, koji će omogućiti vozilu da putuje veoma velikim udaljenostima.

Dron je dizajniran tako da obezbedi sigurnu navigaciju na Svernomorskom putu i sprovodiće pomorske seizmične nadzorne misije.

Bespilotna podmornica je dobila nadimak Sarma i već ima model sa korisnim teretom. Graditelj planira da izradi još tri dronske demonstracije do 2020. godine, a zatim da vozilo odnese na testiranje u Crnom moru. Planirano je da će 2022-2023. gdine vozilo putovati čitavom Severnomorskom rutom, prolazeći 10 hiljada kilometara ispod leda.

“To je veoma složen projekat, i neophodan je za putovanje ovako dugim razdaljinama, bez pojavljivanja, bez komunikacije sa svemirskim satelitima i spoljnim svetom, koristeći sopstveni naviacioni sistem, i za istraživanje okeana uopšte,“ prokomentarisao je Litvinenko.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]