Naslovnica SPEKTAR Novi plan SAD: Brodovi i bombarderi u Australiji – Sledeća meta Kina

Novi plan SAD: Brodovi i bombarderi u Australiji – Sledeća meta Kina

SAD planiraju da šalju bombardere u Australiju zbog „eskalacionog ponašanja Kine“. Pregovori između Australije i SAD dotiču se i sukoba na Bliskom istoku.

SAD kažu da planiraju „češće“ misije bombardera u Australiju zbog zabrinutosti od „opasnog i eskalacionog ponašanja“ Kine u regionu.

Prema Gardijanu, najava, objavljena nakon godišnjih razgovora u sredu, odražava dugoročni trend ka povećanju rotacije američkih vojnih snaga u Australiji, kao i poteze za modernizaciju australijskih vojnih baza i prepozicioniranje američke vojne opreme u Australiji.

Odgovarajući na kritike da to samo povećava tenzije sa Pekingom i čini Australiju privlačnijom metom, australijska vlada je rekla da prisustvo američkih trupa „nudi ogromnu priliku za saradnju sa našim susedima“.

Ministarka inostranih poslova Australije Peni Vong i ministar odbrane Ričard Marls otputovali su u SAD na godišnje razgovore sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom i ministrom odbrane Lojdom Ostinom.

Iako je Kina uvek visoko na dnevnom redu, predstavnici Australije i SAD su takođe iskoristili sastanak da podele svoju zabrinutost zbog eskalacije na Bliskom istoku i pojačaju svoje pozive na prekid vatre u Gazi, piše Gardijan.

„Prekid vatre je relevantan već nekoliko meseci. Ovo nikada nije bilo relevantnije nego sada“, rekao je Vong na početku sastanka u Anapolisu, Merilend, u utorak po lokalnom vremenu (sreda po australijskom vremenu).

Blinken je kasnije rekao novinarima da su SAD bile u stalnom kontaktu sa partnerima širom regiona i da su „čule jasan konsenzus da niko ne treba da eskalira ovaj sukob“. On je rekao da je poruka preneta „direktno“ Iranu i Izraelu.

Blinken i Ostin izdali su zajedničko saopštenje u kojem su Vong i Marles ponovili svoje mišljenje da su „terorizam, masovne civilne žrtve i humanitarna kriza u Gazi neprihvatljivi“.

Australijska vlada naziva SAD svojim „najbližim saveznikom i ključnim bezbednosnim partnerom“. Godišnji razgovori između dva saveznika poznati su kao ministarske konsultacije Australije i SAD. Obe strane su često koristile razgovore da prošire rotirajuće posete američkih snaga Australiji, poznate kao „inicijative za efikasnost snaga“.

To uključuje raspoređivanje američkih marinaca u Darvinu u skladu sa planom koji je prvi put uspostavljen pod Obaminom administracijom. Ostin je rekao novinarima da su se dve zemlje složile da „nastave produbljivanje vojne saradnje“.

„Takođe povećavamo prisustvo američkih rotacionih snaga u Australiji“, rekao je Ostin. „Sve će to značiti povećanje broja pomorskih patrolnih i osmatračkih aviona koji deluju iz baza širom severne Australije. To će takođe značiti češće raspoređivanje rotacionih bombardera.“

Ričard Marls je rekao da je poslednji sastanak „nastavljen na prethodna dva demonstrirajući povećano prisustvo američkih trupa u Australiji“. Oni će povećati „složenost i trajanje redovnog raspoređivanja plovnih objekata američke vojske u Australiji“.

„Prisustvo američkih vojnih snaga u Australiji trenutno utiče na sve domene: kopno, more, vazduh, sajber prostor i svemir“, rekao je šef australijskog vojnog resora. „Prisustvo američkih vojnih snaga u našoj zemlji pruža ogromne mogućnosti za saradnju sa našim susedima u regionu.

Marles je rekao da su on i Vong razgovarali sa susedima Australije i čuli „iskrenu zahvalnost za doprinos koji Amerika daje stabilnosti i miru u indo-pacifičkom regionu svojim prisustvom u Australiji“.

Ministar je rekao da je to omogućilo Australiji i SAD da sprovedu „mnogo veći spektar aktivnosti, operacija i vežbi sa našim partnerima“, uključujući Japan i Filipine.

Na dnevnom redu u sredu je bilo sagledavanje „značajnog napretka“ u australskom planu za nabavku nuklearnih podmornica u okviru bezbednosnog pakta AUCUS.

U zajedničkom saopštenju objavljenom nakon sastanka kritikuju se kineske „prekomerne pomorske pretenzije u Južnom kineskom moru, koje su u suprotnosti sa međunarodnim pravom, i jednostrane akcije usmerene na promenu statusa kvo putem sile ili prinude“.

Australija i SAD su posebno izrazile „ozbiljnu zabrinutost zbog opasnog i izazovnog ponašanja Kine prema filipinskim brodovima koji zakonito posluju u filipinskoj isključivoj ekonomskoj zoni“.

Ali u saopštenju se takođe naglašava „važnost održavanja otvorenih kanala komunikacije sa Kinom kako bi se izbegli nesporazumi ili pogrešne procene koje bi mogle dovesti do nenamerne eskalacije ili sukoba“.

Američki Stejt department i australijsko Ministarstvo spoljnih poslova i trgovine saopštili su da će započeti bilateralni dijalog „kako bi smanjili rizik od sukoba i održali mir u indo-pacifičkom regionu“.

Peking je više puta govorio da AUCUS i druge grupe koje predvode SAD, kao što je Kvad, samo povećavaju tenzije u regionu.

Neki australijski analitičari su takođe izrazili zabrinutost zbog kumulativnog efekta odluka, uključujući planove za stacioniranje do šest američkih bombardera B-52 na severnoj teritoriji i rotiranje američkih nuklearnih podmornica u HMAS Stirling u zapadnoj Australiji od 2027.

Sem Rogveen, direktor Programa međunarodne bezbednosti Instituta Loui i bivši analitičar australijske obaveštajne službe, upozorio je na rizike dovođenja „borbenih snaga SAD i njihove vojne strategije protiv Kine na naše obale“.

Blinken je odbio da komentariše mogući potez osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža da zatraži pomilovanje u vezi sa njegovim krivičnim optužbama, ili kako je australijska vlada odgovorila na Asanžov povratak u domovinu nakon što je sporazum o priznanju krivice obezbedio njegovo oslobađanje.

„Danas uopšte nismo razgovarali o ovome — to se nije pojavilo u našim razgovorima“, rekao je Blinken. „Koliko razumem, postoji pravni proces, završen je i ostaviću sve kako jeste.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social