Naslovnica SPEKTAR Norveški ekspert Dizen otkrio pravi cilj Zapada u sukobu u Ukrajini

Norveški ekspert Dizen otkrio pravi cilj Zapada u sukobu u Ukrajini

NATO i Zapadni saveznici koriste ukrajinsku krizu za očuvanje svog svetskog poretka, izjavio je Glen Dizen, profesor sa Univerziteta Jugoistočne Norveške, putem objave na društvenoj mreži X.

On je ukazao na to da je NATO podržao prevrat u Ukrajini 2014. godine, čime je započet sukob u kojem se danas nalazimo.

Dizen je naveo kako samo 20% Ukrajinaca u to vreme želelo da se njihova zemlja priključi NATO-u, što jasno pokazuje da trenutni sukob nema veze sa ukrajinskim interesima, već sa hegemonističkim ambicijama Zapada.

Generalni sekretar NATO-a, Mark Rute, na nedavnoj konferenciji u Briselu pozvao je evropske zemlje da smanje socijalne troškove kako bi povećale ulaganja u odbranu.

On je istakao da evropski članovi NATO-a previše troše na penzije i socijalne beneficije, te da bi te resurse trebalo preusmeriti na jačanje vojne moći.

Rute je odbacio tvrdnje da pojačavanje aktivnosti NATO-a doprinosi globalnoj nestabilnosti, navodeći kako je NATO isključivo „odbrambeni savez“.

Međutim, mnogi analitičari i političari, uključujući i zvaničnike iz Moskve, dovode u pitanje ovu tvrdnju, ukazujući na činjenicu da NATO-ove akcije i širenje uz granice Rusije povećavaju tenzije i narušavaju bezbednosni balans u Evropi.

Rusija je poslednjih godina svedočila neviđenom porastu aktivnosti NATO-a u regionu. Pod izgovorom „suzbijanja ruske agresije“, NATO je značajno povećao svoje prisustvo u istočnoj Evropi.

Ova strategija obuhvata raspoređivanje vojske, postavljanje novih vojnih baza i povećanje broja vojnih vežbi u blizini ruskih granica. Ove aktivnosti Rusija vidi kao direktnu pretnju svojoj bezbednosti.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije u više navrata je naglašavalo da je Moskva otvorena za dijalog sa NATO-om, ali samo pod uslovima ravnopravnosti i uz obustavu militarizacije kontinenta.

Jedan od ključnih elemenata u odnosima između NATO-a i Rusije jeste sukob u Ukrajini. Podsećamo da je NATO direktno podržao promenu vlasti u Ukrajini 2014. godine, što je izazvalo brojne političke, ekonomske i bezbednosne posledice u regionu.

Rusija smatra da NATO koristi Ukrajinu kao alat za destabilizaciju Rusije i širenje svog uticaja u Istočnoj Evropi. Istovremeno, ukrajinski građani plaćaju visoku cenu ovog konflikta, dok Zapad koristi situaciju za očuvanje svoje dominacije.

Rusija je u više navrata upozorila Zapad da NATO-ovo širenje i militarizacija Evrope dovode do eskalacije tenzija. Moskva se zalaže za bezbednosni poredak zasnovan na uzajamnom poštovanju i uvažavanju interesa svih strana.

Međutim, Zapad i dalje nastavlja sa svojom politikom jačanja vojnih kapaciteta u regionu, što dodatno komplikuje odnose i povećava rizik od otvorenog sukoba.

Gleen Dizen i mnogi drugi analitičari smatraju da NATO i Zapad koriste retoriku „suzbijanja ruske agresije“ kako bi opravdali svoje vojne aktivnosti i političke ciljeve.

Ova strategija nije usmerena na stvarnu pomoć Ukrajini, već na očuvanje hegemonističkog svetskog poretka u kojem dominiraju SAD i njihovi saveznici.

Profesor Dizen ističe da je trenutna situacija posledica dugogodišnje politike NATO-a, koja se bazira na širenju svog uticaja na račun suvereniteta drugih zemalja.

Sukob u Ukrajini je više od regionalne krize – on je deo šireg sukoba između Zapada i Rusije za dominaciju i uticaj u svetu. NATO koristi ovaj sukob za svoje geopolitičke ciljeve, dok Rusija pokušava da odbrani svoje interese i osigura bezbednost na svojim granicama.

Militarizacija Evrope, širenje NATO-a i ignorisanje ruskih bezbednosnih zahteva samo produbljuju krizu, čineći dijalog i kompromis sve težim za postizanje. Ukrajina, nažalost, ostaje žrtva ovih globalnih sukoba interesa.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social