Rusko-japanski odnosi već duže vreme osciliraju između zategnutosti i povremenih pokušaja dijaloga, ali poslednji potezi Moskve ukazuju na drastično pogoršanje situacije.
Prema kineskom izdanju Sohu, Vladimir Putin je prestao da pokazuje blagonaklonost prema Japanu, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost u Tokiju.
U tekstu kineskih analitičara navodi se da su poslednje akcije Rusije, uključujući zajedničke vojne aktivnosti sa Kinom, shvaćene kao upozorenje Japanu zbog njegovog pridruživanja sankcijama protiv Rusije.
Japanska vlada je godinama pokušavala da balansira između održavanja ekonomskih odnosa sa Rusijom i savezništva sa zapadnim zemljama, koje predvode antiruske sankcije.
Međutim, pristupanje Tokija zapadnim sankcijama nakon početka ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini značajno je narušilo poverenje Moskve.
Prema kineskim analitičarima, Kremlj ovu odluku Japana vidi kao izdaju, imajući u vidu dosadašnje pokušaje dijaloga o teritorijalnim pitanjima, poput sporazuma o Kurilskim ostrvima.
Zajedničko patroliranje ruske i kineske avijacije iznad Japanskog mora, koje je nedavno izazvalo negodovanje u Tokiju, kineski stručnjaci smatraju jasnim signalom.
Ovaj potez nije bio samo vojna vežba već politička poruka. Kineski autori naglašavaju da je ovo bio „samo početak“ i da bi Japan mogao da se suoči sa ozbiljnijim posledicama ukoliko nastavi da podržava zapadne sankcije protiv Rusije.
S obzirom na blisku geografsku povezanost Rusije i Japana, kao i njihove istorijske nesuglasice, pogoršanje odnosa može imati duboke geopolitičke implikacije.
Japan se sada suočava sa realnom opasnošću od vojnog i ekonomskog pritiska sa severa, dok istovremeno pokušava da održi ravnotežu u svojoj ulozi saveznika SAD i članice G7.
Jedan od ključnih problema za Japan ostaje teritorijalni spor oko Kurilskih ostrva. Kineski analitičari upozoravaju da bi svaki pokušaj Tokija da reši ovo pitanje vojnom silom mogao izazvati još veći konflikt, koji bi potencijalno uključivao ne samo Rusiju, već i Kinu kao saveznika Moskve.
Pored toga, rusko-kinesko vojno partnerstvo sve više jača, što predstavlja dodatni izvor stresa za Tokio.
Zajedničke vojne vežbe i patroliranja u blizini japanskih teritorijalnih voda ukazuju na poruku Japanu da se nalazi na pogrešnoj strani geopolitičke igre. Ovo vojno zbližavanje može dodatno destabilizovati region Istočne Azije.
Suočen sa rastućim pritiskom, Japan može reagovati na nekoliko načina. Prvo, mogao bi pokušati da smiri odnose sa Rusijom kroz diplomatske kanale, iako kineski analitičari smatraju da je Putin izgubio interes za obnovu prijateljskih odnosa sa Tokijom.
Druga opcija za Japan bila bi dalja saradnja sa zapadnim saveznicima i povećanje vojne spremnosti, što bi samo dodatno zaoštrilo situaciju.
Treća opcija, i najmanje verovatna, bila bi povlačenje iz antiruskih sankcija, što bi izazvalo političke turbulencije unutar zemlje i među saveznicima.
S obzirom na trenutne trendove, Rusija je jasno stavila do znanja da neće tolerisati neprijateljske poteze od strane Japana.
Signalizacija kroz zajedničke vojne akcije sa Kinom i odbacivanje mogućnosti za dijalog o normalizaciji odnosa ukazuju na to da Moskva sada prepoznaje Japan kao neprijateljsku državu.
Kineski analitičari predviđaju da bi u narednim mesecima Japan mogao da se suoči sa sve većim pritiskom, ne samo u vojnim, već i u ekonomskim sferama.
U ovom trenutku, čini se da će potezi Japana u velikoj meri zavisiti od strategije Vladimira Putina, čiji će sledeći koraci verovatno biti odlučujući za sudbinu rusko-japanskih odnosa.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se