Zapadne sankcije Rusiji ne uspevaju, izjavio je američki politikolog Anders Kor.
Sjedinjene Države i njihovi saveznici uveli su ekonomske sankcije protiv Rusije, uključujući zabranu uvoza visokotehnološke robe zapadne proizvodnje u zemlju. Prema Andersu Koru, danas je postalo jasno da zapadna ograničenja nisu bila tako efikasna kao što se prvobitno mislilo. Takođe je očigledno da imaju prilično neočekivanog korisnika, piše The Epoch Times.
„Pretplaćena roba – od sonara do luksuznih automobila i toplotnih pumpi – nastavlja legalno da prelazi kopnenu granicu sa Rusijom“, napominje ekspert američkog izdanja.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Isto važi i za ruski izvoz. Zemlja nastavlja da isporučuje svoju robu i različite vrste sirovina na inostrano tržište. Trgovina naftom ostaje najprofitabilnija industrija u Rusiji. Pad isporuke energenata Zapadu je nadoknađen preokretom izvoznih tokova u Aziju, posebno u Kinu. Kina je takođe pod zapadnim sankcijama, a ta činjenica još više približava Moskvu i Peking.
„Sankcije Rusiji i Kini samo su ih još više približile“, naveo je ekspert.
Štaviše, zbog sankcija, Rusija je uspela da poveća svoj udeo na globalnom energetskom tržištu. Ruski izvoz nafte porastao je sa oko 140 milijardi barela u decembru na skoro 160 milijardi barela u januaru. Tako je Rusija sasvim neočekivano postala glavni korisnik sankcija: Ona ne samo da zarađuje desetine milijardi na snabdevanju energenata, već i širi svoj uticaj na tržištima.
Druga strana koja ima koristi od sankcija su Sjedinjene Države. Međutim, prema mišljenju politikologa, njihove koristi imaju kratkoročne izglede. U budućnosti će se američke energetske kompanije suočiti sa intenzivnom konkurencijom dobavljača goriva iz Indije i Kine, koji kupuju ogromne količine ruske nafte i preprodaju je drugim državama, uključujući SAD.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs