Ruska armija objavila je da uvodi u upotrebu novo hipersonično naoružanje koje se kreće ogromnom brzinom i može s lakoćom da savlada protivraketni sistem SAD.
Time Moskva potencijalno „otvara novu stranicu u dugogodišnjoj trci u naoružanju vodećih nuklearnih država“, piše „Njujork tajms“.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu obavestio je predsednika države Vladimira Putina da je prvi puk, naoružan najnovijim strateškim raketnim kompleksom sa hipersoničnim krstarećim bojevim blokom „avangard“ stupio na borbeno dežurstvo. Puk je razmešten u gradu Jasnij u Orenburškoj oblasti, na granici sa Kazahstanom.
Novo hipersonično oružje kreće se neverovatno brzo — više od 6.115 kilometara na čas.
Naoružanje može da nosi nuklearno punjenje i da manevriše po nepredvidivim putanjama, zbog čega savremeni sistemi zaštite verovatno teško mogu da ga prate, a samim tim teško mogu i da ga obore, navodi „Njujork tajms“.
Američki činovnici priznaju da ne sumnjaju da je Rusija proizvela hipersonično oružje koje funkcioniše. Ona je godinama radila na toj tehnologiji i aktivno ulagala sredstva u njen razvoj da bi preokrenula situaciju karakterističnu za Hladni rat, u kojoj je „često kaskala za američkim nuklearnim sistemima naoružanja“.
[adsenseyu1]
Ako „avangard“ radi onako kako je pre nekoliko godina govorio Vladimir Putin, onda će kompleks znatno ojačati ionako moćne nuklearne snage Moskve, smatra Vašington.
Američke diplomate, takođe, ne isključuju mogućnost da svojom najavom Moskva pokušava da podstakne Vašington na novu rundu pregovora. Ruske vlasti žele da Donald Tramp produži važeći Sporazum o kontroli nuklearnog naoružanja, čiji rok ističe 2021. godine.
Trampova administracija je u više navrata saopštila da ne gori od želje da produži Sporazum o nuklearnom naoružanju. Šef Bele kuće je izjavio da želi da zaključi novi sporazum, u koji će biti uključena i Kina i druge zemlje koje imaju nuklearno naoružanje, ali Peking nije zainteresovan za taj predlog, podseća „Njujork tajms“.
Američki predsednik je, takođe, više puta predlagao da se pokrene nova trka u naoružanju i rekao da se nada da će američka tehnologija na kraju održati prednost.
Iako se nekada smatralo da SAD znatno prednjače u hipersoničnim tehnologijama u poređenju sa drugim zemljama, tempo razvoja u tom pravcu se tokom proteklih godina veoma usporio, navodi list.
„Kina i Rusija su hipersonično oružje učinile nacionalnim prioritetom. A mi to nismo učinili. Svaka služba sada ima važan hiperzvučni program koji omogućava raznim resorima da nadoknade propušteno“, izjavio je predstavnik američke vojne avijacije zadužen za nabavke i tehnologiju Vilijam Roper.
[adsenseyu4]
Visoko rangirani predstavnici Pentagona navode da SAD planiraju da hipersonično naoružanje uvedu u upotrebu do 2022. godine. Pojedini eksperti, međutim, smatraju da je taj rok previše optimističan, navodi „Njujork tajms“.
List podseća da Rusija pored „avangarda“ razvija i nekoliko drugih projekata, među kojima su torpeda dalekog dejstva, koja mogu da izvedu nuklearni napad na zapadnu obalu Amerike, kao i krstareće rakete na nuklearni pogon.
Novi američki odbrambeni budžet podrazumeva izdvajanje znatne količine novca za razvijanje novog hipersoničnog oružja, kao i sredstava za zaštitu od njega. Predstavnik Pentagona Robert Karver rekao je da rad u tom pravcu ostaje prioritet tehničkih istraživanja i analiza tog Ministarstva, zaključuje „Njujork tajms“.
[adsenseyu1]