Naslovnica U FOKUSU Nikola Jokić ispisao istoriju: Denver osvojio NBA ligu

Nikola Jokić ispisao istoriju: Denver osvojio NBA ligu

Košarkaši Denvera našeg Nikole Jokića ispisali su istoriju i prvi put postali šampiona NBA lige

Denver je u finalu savladao Majami 4-1 u pobedama, a u poslednjoj, petoj utakmici, koja je obilovala greškama i dramatičnim momentima, slavio je rezultatom 94:89.

Jokić je ponovo pokazao da je najbolji košarkaš na svetu i tokom večeri kada niko ništa nije mogao da pogodi, nosio svoj tim do velike titule.

Otvorite Telegram da bez cenzure primate izbor naših najboljih vesti

Momak iz Sombora je proveo gotovo čitav meč na parketu i postigao 28 poena (12/16 iz igre, 1/3 za tri), uz 16 skokova, četiri asistencije, četiri izgubljene lopte i jedne blokade.

Denver je prvi put u istoriji šampion najjače lige na svetu, a Jokić zasluženo MVP finalne serije.

„Znali smo da su sjajan tim. Oni su veliki tim, sa jakim karakterom koji veoma poštujem“, rekao je Jokić.

[adsenseyu1]

Od prve sekunde utakmice bilo jasno koliko su igrači Denvera nervozni – Džamal Marej je poklonio loptu u ruke protivnicima, a u sledeća dva minuta domaćin je već imao četiri izgubljene lopte. Tada je bilo jasno da će Nagetsi mučiti do kraja.

Majami je došao do početne prednosti, Denver uspeo da se vrati, a Jokić je prve poene postigao tek sredinom prve četvrtine. Pogodio je trojku i niko nije verovao da će to biti jedina u prvom poluvremenu.

Ekipa Erika Spolstre imala je bolju energiju, najviše zahvaljujući Bemu Adebaju, ali je i pored toga Denver došao do prednosti od osam poena. Za tren oka se situacija promenila, Hit je zaigrao agresivnije i napravio preokret.

Tokom drugog perioda imali su gosti i +10, da bi na pauzu otišli sa prednošću od sedam poena – 44:51.

Denver je mogao da bude zadovoljan tolikim minusom, a početkom treće četvrtine potpuno se razigrao Jokić, vratio je svoj tim i Džamal Marej, koji je odigrao katastrofalno, trojkom vraća izjednačenje (60:60).

[adsenseyu4]

To je bio prvi pogodak za tri od onog Jokićevog u prvoj deonici i prosto neverovatno zvuči da je Denver u jednom trenutku imao dva pogotka iz 22 šuta. Pritom, katastrofalno su Nagetsi šutirali slobodna bacanja (svi koji su bili na liniji su promašili barem po jedno), uz dvocifreni broj izgubljenih lopti.

Međutim, ni Majami nije igrao ništa specijalno, nije mogao da dobaci do 40% iz igre, zbog čega se u poslednju deonicu ušlo u potpunom egalu, rezultatom 70:71.

U poslednjoj deonici drama je dostigla vrhunac, Jokić je još jednom povukao svoj tim i Denver je stigao do prednosti, ali se onda u areni „pojavio“ Džimi Batler.

Vezao je najbolji igrač gostiju 13 poena i na dva minuta do kraja Majami je imao +1. Međutim, onda je isto učinio i Brus Braun sa sjajnom sekvencom (ofanzivni skok i poeni, pa skok u odbrani i poeni sa linije za slobodna bacanja).

Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social da bez cenzure čitate izbor naših najboljih vesti