Svi su primetili da je u poslednje vreme klima u svim delovima Rusije postala toplija. To se posebno odnosi na zime.
Konkretno, u Vladivostoku je, u januaru, dnevna temperatura obično uvek bila ispod -10. Ali poslednje dve godine, termometar je retko padao ispod -5 popodne. U evropskom delu Rusije se čak i poslednja zima pokazala neverovatno toplom – gotovo svaki dan bila je iznad nule.
[adsenseyu1]
Stručnjaci kažu da to nije slučajno, a klima u Rusiji će biti sve toplija iz godine u godinu.
Do 2040. godine zime u evropskom delu Rusije biće uporedive sa zimama u Nemačkoj i Francuskoj, a zime u Sibiru – sa Moskvom.
Za mnoge zemlje globalno zagrevanje je krajnje neisplativo, jer može dovesti do suše, neuspevanja useva, dezertifikacije i u najgorem slučaju – migracije stanovništva.
Ali, za Rusiju je to samo plus, jer se većina zemlje nalazi u oštrim klimatskim uslovima, pa tako klimatsko zagrevanje može doprineti razvoju poljoprivrede na ovim teritorijama.
[adsenseyu4]
U stvari, u Rusiji se obrađuje samo 1/4 teritorije, dok se 3/4 teritorije apsolutno ne koriste.
Zahvaljujući klimatskom zagrevanju, ogromna područja će postati povoljna za razvoj poljoprivrede.
Rusija će tako imati dovoljno proizvoda za izvoz značajnog dela u druge zemlje, pored distribucije unutar sopstvenih granica, posebno imajući u vidu činjenicu da će i druge zemlje osetiti posledice klimatskih promena.
Ali najbitnija stvar – u Rusiji postoji ogroman broj ležišta minerala, koje je jednostavno teško istražiti zbog oštre klime i nepristupačnosti.
Zbog toga će klimatsko zagrevanje omogućiti industriji Rusije da dostigne novi nivo, istraži nova ležišta i značajno poveća izvoz minerala u druge zemlje.
Stoga bi klimatske promene trebalo da doprinesu brzom razvoju ruske ekonomije i ponovo je dovedu do nivoa „supersile“ za 10-20 godina.
Webtribune.rs