Naše zlato, koje smo poklonili Kinezima, kupujemo od njih po tržišnim cenama u trenutku kada je cena zlata na svetskom tržištu najveća. A kada cena pada, mi prekidamo kupovinu.
Cela ta priča je na granici veleizdaje, nije obična pljačka u pitanju, rekao je zamenik glavnog i odgovornog urednika Tabloida Milan Malenović u emisiji Reč produkcije Helmkast.
– Kinezi su trebali da po preuzimanju RTB Bor plate 200 miliona dolara za stare dugove Bora. Oni su faktički skinuli sa računa RTB Bor, a bilo je oko 10 milijardi dinara, a onda su zadužili Bor u prvoj godini za dodatnih 11 milijardi. I to je tih 200 miliona dolara. Plus što su našli neke količine zlata na lageru. Kad se sve izračuna oni su te 2018. godine Bor kupili za naše pare – kazao je Malenović.
On je rekao da su Kinezi ušli u Bor decembra 2018. godine, a maja 2019. godine mi tražimo od MMF-a odobrenje za kupovinu zlata, što smo odmah i dobili.
– Dakle, mi smo znali u vreme kada smo prodavali Bor da postoji mogućnost da povećavamo zlatne rezerve, i uprkos tome, mi prodajemo, zapravo poklanjamo strancima najveće nalazište zlata na ovom prostoru. Tek naredne 2020. godine, kad je cena zlata počela da divlja, kupujemo 10 tona kada je zlato najskuplje. Pa onda još četiri tone u nekim delovima, i to uvek kada je cena najviša, kada postoji tendencija pada. Ne onda kada je najniža, ne! Mi uvek kupujemo kada je najskuplje – objašnjava Malenović.
On je ponovio da su Kinezi kupili to zlato za naše pare, i sada ga vade, a mi ga otkupljujemo po najvišim cenama.
– I oni odlučuju o svemu, a u tom vlasništvu smo 37 odsto mi građani, odnosno Srbija suvlasnici RTB Bora. Međutim, oni uzimaju kredite na svih 100 odsto, i može da se desi da nam dođe neki direktor iz Kine i kaže, vi niste otplaćivali kredit, i sad ćemo da vam uzmemo kompletan RTB Bor – kazao je on.
Upitan da li kao vlasnici 37 odsto RTB Bora dobijamo neki srazmeran procenat zlata besplatno, rekao je da ne dobijamo ništa, već sve plaćamo 100 posto.
– Sa 37 odsto suvlasništva nemamo nijednog člana Nadzornog odbora. Upravni odbor nemaju, a članovi Nadzornog svih pet su Kinezi. Zašto? To treba pitati Aleksandra Vučića i Sinišu Malog. Ovo je na granici veleizdaje, kažem još jednom. To nije obična pljačka. Ovo bi samo lud čovek uradio ili neko ko je zlonameran. Ako bi se ovo procesuiralo, samo treba dokazati da su bili pri čistoj svesti – rekao je Malenović.
Kako je rekao, pored toga što su Kinezi počistili pare sa računa, ukupna zaduženja RTB Bora su „sa nekih dve milijarde dinara skočile na preko 20 milijardi u prvoj godini“.
– Kinezi su uzeli 19 milijardi što kratkoročnih kredita, što nisu plaćali račune, i za toliko su zadužili RTB Bor za godinu dana – kazao je on.
Malenović je rekao da u Boru ima 130 tona rude zlata i čist profit, nakon odbitaka troškova bio bi od zlata 10 milijardi dolara.
– Dakle, mi smo njima poklonili 10 milijardi dolara – kaže on.
On je govorio i o drugim kineskim investicijama u Srbiji, koje su problematične sa više aspekata, enormnim kreditima i zaduživanjima Srbije kod Kineza, o čemu možete saznati u emisiji.
– Srbija je svačija kolonija, a najviše kineska – zaključio je on.
(pravda.rs)