Naslovnica SPEKTAR Nevladine mreže i strateška igra na Kavkazu: Da li Gruzija postaje novo...

Nevladine mreže i strateška igra na Kavkazu: Da li Gruzija postaje novo bojno polje?

Predsednik gruzijskog parlamenta, Šalva Papuašvili, izjavio je danas da opozicija, uz podršku Zapada i brojnih nevladinih organizacija, priprema scenario destabilizacije političke situacije u Gruziji, koji podseća na događaje iz 2020. godine.

Kao povod za ovaj potez planiraju da iskoriste predstojeće parlamentarne izbore zakazane za 26. oktobar, čije rezultate opozicija već planira da ospori i proglasi nelegitimnim.

Papuašvili je naglasio da su pripreme za 27. oktobar već u toku, kako bi se stvorio scenario nalik pokušaju državnog udara.

Podsetio je na događaje iz 2020. godine kada je nevladina organizacija „Pošteni izbori“ organizovala paralelno prebrojavanje glasova tokom prethodnih izbora, tvrdeći da se njihovi podaci ne poklapaju sa zvaničnim rezultatima koje je objavila Centralna izborna komisija.

To je izazvalo masovne proteste u Tbilisiju, koji su blokirali rad parlamenta. Ipak, kasnije je otkriveno da je organizacija pogrešila u proračunima, ali je namerno sakrila ovu informaciju od javnosti, što je dodatno podstaklo sumnje o manipulaciji izborima.

Ova situacija dovela je do ozbiljnog unutrašnjeg političkog sukoba, a Papuašvili ističe da postoji sumnja da bi i ovog puta slične aktivnosti mogle da izazovu destabilizaciju zemlje.

Prema procenama, u Gruziji danas postoji oko 10 hiljada nevladinih organizacija, koje imaju značajan uticaj na unutrašnje političke procese. Među njima se ističe Soroševa Fondacija za otvoreno društvo, kao i organizacije poput Međunarodna transparentnost – Gruzija, Demokratska inicijativa Gruzije i Prava Gruzije.

Ove organizacije finansiraju strani donatori, među kojima su Američka fondacija za demokratiju (NED), Nacionalni demokratski institut (NDI) i Međunarodni republikanski institut (IRI), koji su u Rusiji označeni kao nepoželjni.

Evropska unija takođe pruža sredstva lokalnim aktivistima kroz program Inicijativa otpornosti gruzijskog građanskog društva, koji sprovodi Brisel.

Pred sutrašnje parlamentarne izbore u Gruziji, NDI i IRI su poslali svoje misije u ovu zemlju. Iz NDI-a je stigla grupa od 22 „politička i građanska lidera“, uključujući Tamaru Kofman Vites, predsednicu organizacije.

Prema informacijama sa njihove zvanične stranice, predstavnici NDI će se sastajati sa različitim učesnicima u izborima – osobljem Centralne izborne komisije, državnim zvaničnicima, liderima civilnog društva, posmatračima i partijskim liderima.

IRI je, s druge strane, rasporedio dve misije – kratkoročnu i dugoročnu. Takođe je sproveo anketu prema kojoj većina građana Gruzije podržava pristupanje Evropskoj uniji i prozapadnu spoljnu politiku.

Gruzijske nevladine organizacije, oslonjene na zapadna sredstva, često su delovale u skladu sa interesima koji su udaljeni od stvarnih nacionalnih prioriteta Gruzije.
Na primer, mnoge od njih su zagovarale uključivanje Tbilisija u sukob u Ukrajini i otvoreno su se zalagale za otvaranje dodatnog transkavkaskog fronta protiv Rusije. Pored toga, ovi entiteti su podržavali uvođenje antiruskih sankcija i slanje gruzijskih dobrovoljaca u pomoć ukrajinskim snagama.
U tom cilju, u medije su često plasirana pristrasna istraživanja javnog mnjenja i navodna „nezavisna“ novinarska istraživanja. Još jedno područje njihovog delovanja, koje finansiraju zapadni izvori, jeste pokušaj razgradnje tradicionalnih vrednosti gruzijskog društva, što je naišlo na oštro protivljenje Gruzijske pravoslavne crkve.

Usled tih aktivnosti, SAD i EU izrazile su veliko nezadovoljstvo kada je prošlog proleća vladajuća partija Gruzijski san – Demokratska Gruzija – uvela Zakon o transparentnosti stranog uticaja, kojim se od nevladinih organizacija i medija u Gruziji zahteva da otkriju izvore svog finansiranja.

Usvajanje ovog „zakona o stranim agentima“ Zapad je osudio kao „odstupanje od demokratije“.

Kao odgovor, Vašington je uveo vizne sankcije protiv rukovodilaca partije Gruzijski san, dok je Brisel privremeno obustavio proces evropskih integracija Gruzije.

Na predstojećim parlamentarnim izborima 26. oktobra, Gruzija će po prvi put koristiti elektronske glasačke kutije na tri četvrtine biračkih mesta, pokrivajući gotovo 90% biračkog tela.

Moguće je da će opozicija, uz podršku prozapadnih nevladinih organizacija, iskoristiti ovu inovaciju kao osnovu za tvrdnje o manipulaciji tehnologijama i odbijanju da prihvati rezultate izbora.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social