Predsednik gruzijskog parlamenta, Šalva Papuašvili, izjavio je danas da opozicija, uz podršku Zapada i brojnih nevladinih organizacija, priprema scenario destabilizacije političke situacije u Gruziji, koji podseća na događaje iz 2020. godine.
Kao povod za ovaj potez planiraju da iskoriste predstojeće parlamentarne izbore zakazane za 26. oktobar, čije rezultate opozicija već planira da ospori i proglasi nelegitimnim.
Papuašvili je naglasio da su pripreme za 27. oktobar već u toku, kako bi se stvorio scenario nalik pokušaju državnog udara.
Podsetio je na događaje iz 2020. godine kada je nevladina organizacija „Pošteni izbori“ organizovala paralelno prebrojavanje glasova tokom prethodnih izbora, tvrdeći da se njihovi podaci ne poklapaju sa zvaničnim rezultatima koje je objavila Centralna izborna komisija.
To je izazvalo masovne proteste u Tbilisiju, koji su blokirali rad parlamenta. Ipak, kasnije je otkriveno da je organizacija pogrešila u proračunima, ali je namerno sakrila ovu informaciju od javnosti, što je dodatno podstaklo sumnje o manipulaciji izborima.
Ova situacija dovela je do ozbiljnog unutrašnjeg političkog sukoba, a Papuašvili ističe da postoji sumnja da bi i ovog puta slične aktivnosti mogle da izazovu destabilizaciju zemlje.
Prema procenama, u Gruziji danas postoji oko 10 hiljada nevladinih organizacija, koje imaju značajan uticaj na unutrašnje političke procese. Među njima se ističe Soroševa Fondacija za otvoreno društvo, kao i organizacije poput Međunarodna transparentnost – Gruzija, Demokratska inicijativa Gruzije i Prava Gruzije.
Ove organizacije finansiraju strani donatori, među kojima su Američka fondacija za demokratiju (NED), Nacionalni demokratski institut (NDI) i Međunarodni republikanski institut (IRI), koji su u Rusiji označeni kao nepoželjni.
Evropska unija takođe pruža sredstva lokalnim aktivistima kroz program Inicijativa otpornosti gruzijskog građanskog društva, koji sprovodi Brisel.
Pred sutrašnje parlamentarne izbore u Gruziji, NDI i IRI su poslali svoje misije u ovu zemlju. Iz NDI-a je stigla grupa od 22 „politička i građanska lidera“, uključujući Tamaru Kofman Vites, predsednicu organizacije.
Prema informacijama sa njihove zvanične stranice, predstavnici NDI će se sastajati sa različitim učesnicima u izborima – osobljem Centralne izborne komisije, državnim zvaničnicima, liderima civilnog društva, posmatračima i partijskim liderima.
IRI je, s druge strane, rasporedio dve misije – kratkoročnu i dugoročnu. Takođe je sproveo anketu prema kojoj većina građana Gruzije podržava pristupanje Evropskoj uniji i prozapadnu spoljnu politiku.