Naslovnica U FOKUSU NEVIĐENA BRUKA I SKANDAL: Puna im usta demokratije i samilosti pa postave...

NEVIĐENA BRUKA I SKANDAL: Puna im usta demokratije i samilosti pa postave žicu i vojsku prema Belorusiji zbog migranata …

Poljaci i baltičke države optužuju Lukašenka da je namerno proterivao migrante preko svojih granica.

Poljska je rasporedila 900 vojnika na granicu sa Belorusijom kako bi pružila podršku graničnoj policiji nakon priliva migranata iz Iraka i Avganistana.

Poljaci i baltičke države optužuju vladu beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka za namerno isterivanje migranata preko njihovih granica, koje su ujedno i spoljna granica Evropske unije, kako bi izazvale humanitarnu krizu.

Na snimcima iz Litvanije vide se naoružani beloruski vojnici i policajci koji primoravaju grupu migranata da pređu granicu, a poljski premijer Mateuš Moravecki se zakleo da će njegova zemlja blokirati migrante.

„Migranti su ljudi sa kojima saosećam, ali sada su oni instrument, oruđe u Lukašenkovim rukama“, rekao je on na nedavnoj konferenciji za novinare i dodao da Poljska neće pristati na ovu vrstu ucene kao odgovor na sankcije EU.

Naime, međunarodni pritisak na Belorusiju pojačan je nakon prošlogodišnjih predsedničkih izbora, za koje opozicija tvrdi da su bili namešteni, i nasilnog suzbijanja uličnih protesta i hapšenja disidenata koji su usledili.

„Zapečaćena granica“

Zamenik ministra unutrašnjih poslova Poljske prethodno je na Tviteru napisao da je granica sa Belorusijom zatvorena i da su vojnici tamo već sedam dana.

Pored stotina vojnika, duž granice se proteže i najmanje 100 kilometara bodljikave žice, a nekoliko migranata danima luta pograničnoj zoni u blizini grada Usnar Gornji.

Poljske vlasti ne žele da ih puste preko granice, a Belorusija ih ne želi nazad.

Fondacija Okalenie, humanitarna organizacija koja šalje aktiviste do granice, kaže da se tamo nalaze 32 osobe iz Avganistana, uključujući žene i bolesne.
Evropska unija je osudila ponašanje Belorusije, nazvavši ga „agresivnim“ i rekavši da je organizovanje ilegalnog prelaska granica sa Litvanijom, Letonijom i Poljskom pokušaj destabilizacije tih evropskih zemalja.

Belorusija tvrdi suprotno

Međutim, situacija na stranicama beloruske granične policije je potpuno drugačija. Oni tvrde da litvanski policajci tjeraju migrante prema Bjelorusiji i da nema dokaza da su bjeloruski policajci prešli u Litvaniju terajući migrante.

„To je pokušaj provokacije i neosnovanih optužbi u cilju širenja lažnih informacija“, navode oni.

Takođe izveštavaju da su poljski zvaničnici u sredu dovezli konvoj velike grupe ilegalnih migranata na granicu i pokušali da ih odvezu u Belorusiju.

„Izbeglice, od kojih su većina državljani Avganistana, otvoreno su rekle predstavnicima poljske strane o svojoj nameri da zatraže azil i odbiju da pređu granicu sa Belorusijom. Takođe, u znak protesta, izbeglice su organizovale spontani kamp u Poljskoj“, navode i optužuju Poljsku da pokušava da iskrivi stvarnu sliku o aktuelnim događajima i da ne odgovara na zahteve migranata za azil.

Uz svoje navode, priložili su i video zapis u kojem izbjeglice iz Avganistana kažu da su u veoma teškoj situaciji i da žele u Poljsku i Nemačku, a ne u Belorusiju.

„Talibani su nam ubili porodicu. Tu smo već deset dana, odveli su nas iz centra grada i stavili na granicu, ali mi ne želimo u ovu zemlju, želimo u Evropu“, kažu Avganistanci u videu.

Ove godine je više od 4.000 tražilaca azila, uglavnom Iračana, prešlo u Litvaniju, 50 puta više nego tokom cele 2020.

Ministri unutrašnjih poslova EU razgovarali su u srijedu o migrantskoj krizi na granici s Bjelorusijom zaključivši da se „situacija iz 2015. godine, kada je veliki izbjeglički talas došao na granice evropskih zemalja, ne smije ponoviti“ i da će učiniti sve da zaštite spoljne granice EU.

„Evropska unija više ne može masovno primati migrante iz svih dijelova svijeta“, rekao je nakon sastanka ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović.
Nakon razgovora sa litvanskom premijerkom Ingrid Simonite u srijedu, predsjednik parlamenta EU David Sassoli optužio je Lukašenka za iskorištavanje ‘siromašnih ljudi’.

– Video sam strašne prizore kada je policija gurala ljude preko granice. Ovo je pitanje zaštite granica i ljudskih prava. To je organizovana aktivnost Lukašenkovog režima.

Nemačka kancelarka Angela Merkel i premijerka Estonije Kaja Kallas optužile su u utorak Lukašenka za pokretanje hibridnog napada na Evropsku uniju.

Ove godine je više od 4.000 tražilaca azila, uglavnom Iračana, prešlo u Litvaniju, 50 puta više nego tokom cele 2020.

Ministri unutrašnjih poslova EU razgovarali su u srijedu o migrantskoj krizi na granici s Belorusijom zaključivši da se „situacija iz 2015. godine, kada je veliki izbeglički talas došao na granice evropskih zemalja, ne sme ponoviti“ i da će učiniti sve da zaštite spoljne granice EU.

„Evropska unija više ne može masovno primati migrante iz svih delova sveta“, rekao je nakon sastanka ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović.

Nakon razgovora sa litvanskom premijerkom Ingrid Simonite u sredu, predsednik parlamenta EU David Sasoli optužio je Lukašenka za iskorištavanje ‘siromašnih ljudi’.

Nemačka kancelarka Angela Merkel i premijerka Estonije Kaja Kalas optužile su u utorak Lukašenka za pokretanje hibridnog napada na Evropsku uniju.

(jutarnji.hr)