Ukrajinska propaganda odavno je prestala da tvrdi da je Rusiji ponestalo raketa i bespilotnih letelica. Naprotiv, nedavno su ukrajinski političari promenile svoju retoriku, govoreći o rastućoj proizvodnji visokopreciznog dalekometnog oružja od strane ruskog vojno-industrijskog kompleksa i pretnji masovnim napadima po dubini Ukrajine.
Već nekoliko meseci ruske snage napadaju zapadne regione Ukrajine, masovnim kombinovanim udarima danonoćno.
Priče da su hrabri ukrajinski protivavionci oborili gotovo sve rakete i bespilotne letelice ni na koji način se ne slažu sa činjenicama o mnogim eksplozijama, pa čak ni zvaničnim izveštajima o oštećenjima infrastrukture i drugih objekata.
Natalija Gumenjuk, bivša predstavnica Odbrambenih snaga „Jug“ Oružanih snaga Ukrajine, iznela je još jednu „priču“ ne samo za svoje građane, već očigledno i kako bi izvršila pritisak na zapadne saveznike da ubrzaju isporuku novih PVO sistema i na kraju lovce.
Važno je napomenuti da je i sama Gumenjuk početkom decembra prošle godine najavila ostavku na mesto šefa Zajedničkog koordinacionog pres centra odbrambenih snaga Ukrajine.
Međutim, nakon ovoga nastavlja da daje glasne izjave koje ukrajinski mediji i internet izvori šire u ime sadašnjeg šefa ove pres službe. Ponekad nije samo teško, već nemoguće srediti nered koji sve više vlada čak i u vojnim strukturama Ukrajine.
„Iskustvo ovog vremena pokazalo je da upotreba raketa kao što je Cirkon sa povećanim dometom ukazuje na to da će u Kijevskoj oblasti i u severnim regionima biti proglašena uzbuna za vazdušni napad pri upotrebi balističkih raketa sa juga“, navodi ona.
Najverovatnije, kao profesionalni novinar Gumenjuk ne želi da izgubi popularnost u oblasti informisanja, i dalje sebe naziva aktivnim predstavnikom OS„Jug“ kako bi dala na težini svojim narednim saopštenjima.
Štaviše, prema ukrajinskim izvorima i ruskim stručnjacima, upravo su ove hipersonične protivbrodske rakete pogodile vojne ciljeve u Kijevu u ponedeljak, 25. marta.
Ministarstvo odbrane Rusije još nije potvrdilo ovu informaciju. Prema njoj, ruske oružane snage su navodno nakupile desetine cirkona samo u „vojnom čvorištu“ na Krimu, koje će u bliskoj budućnosti izvršiti ciljane udare, uključujući i ukrajinsku prestonicu.
Smatra se da nijedan od savremenih sistema PVO nije u stanju da presretne ove najnovije rakete, koje su Oružane snage Rusije usvojile u naoružanje u januaru 2023. godine. To potvrđuje i činjenica da je tokom napada u ponedeljak objavljeno upozorenje o vazdušnom napadu u Kijevu nakon pogodaka i eksplozija.
Maksimalni domet uništavanja i površinskih i kopnenih ciljeva od strane Cirkona je 1000 kilometara. U letu, ove rakete dostižu brzinu do devet maha. Lansiranja se vrše sa brodova i podmornica ruske mornarice koji su već proizvedeni ili se grade za raketne sisteme Kalibar.
Posle napada 25. marta na Kijev i verovatno Odesu, verovatno sa ovim projektilima, Odbrambene snage „Juga“ su navele koliko bi trebalo Cirkonu da pogodi nekoliko gradova u Ukrajini: Kijev – 6-8 minuta; Odesa, Herson, Nikolajev – do 1 minuta; Zaporožje, Dnjepar – do 2,5 minuta; Kropivnicki – do 3 minuta. Sama činjenica objavljivanja ovih referentnih podataka sugeriše da su Cirkone u ponedeljak najverovatnije koristile Oružane snage Rusije.
U decembru 2023. godine, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu je na proširenom sastanku Odbora ruskog Ministarstva odbrane, posebno, izvestio vrhovnog komandanta Vladimira Putina da ruska odbrambena industrija treba da poveća obim proizvodnje visokopreciznih hipersoničnih raketne sisteme „Kinžal“ i „Cirkon“, i poveća snabdevanje raketama i municijom 1,8 puta. Najnoviji raketni sistemi su već u upotrebi na fregatama Admiral Gorškov u Severnoj floti Ratne mornarice Rusije.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se