Američke baze u Iraku su u poslednjih nekoliko meseci bile meta u brojnim raketnim napadima.
Situacija je, kako se izveštava, eskalirala nakon 3. januara, nakon što su SAD vazdušnim napadom usmrtile vrhovnog iranskog generala Kasem Solejmanija i nekoliko visokih pripadnika iračke šiitske milicije, u blizini međunarodnog aerodroma u Bagdadu.
[adsenseyu1]
Nakon atentata, Iran je odgovorio ograničenim napadima na američke baze uz prethodno upozorenje, što nije rezultiralo smrtnim slučajevima ili povredama, prema ranijim izjavama američke vojske.
Međutim posle samo 10 dana američko Ministarstvo odbrane je priznalo da ima teško povređenih američkih vojnika ali da njihov broj ne prelazi 11. Posle samo nedelju dana ministarstvo je taj broj povećalo na 33 vojnika da bi evo na kraju stigli do broja 109.
Ono što je posebno čudno je da se u tim izveštajima ne pominju mrtvi vojnici nego oni koji imaju teške povrede mozga i da se nalaze na aparatima za održavanje života, odnosno da oni praktično vegetiraju na aparatima a da su praktično mrtvi.
[adsenseyu4]
Pitanje je kako to da ni jedan američki vojnik nije odmah poginuo nego su posle povreda glave priključeni na aparate za održavanje životnih funkcija.
Misterija je i koja je ustvari brojka mrtvih vojnika kada se eto sada stiglo i do 109 teško povređenih vojnika koji su na aparatima.
Čini se da je iranski napad ipak bio veoma težak i da je napravio veliku štetu, kako materijalnu tako i u ljudstvu.
Takođe se sada čini da je Trampova odluka da eliminiše iranskog generala bila velika greška.
Ubistvo Solejmanija – po nalogu američkog predsednika Donalda Trampa – pogoršalo je situaciju između Vašingtona i Teherana i pokrenulo strahove od otvorenog sukoba dveju zemalja.
[adsenseyu1]
Tramp je tvrdio da je naredio napad zato što su Solejmani i Abu Mahdi al-Muhandis, zamenik šefa Iračkih narodnih mobilizacijskih snaga, navodno planirali „neposredne“ napade na američku imovinu u inostranstvu.
Iran je 8. januara bacio 16 projektila na vazdušne baze Erbil i Al Asad u Iraku, nakon američkog napada u kom je poginuo iranski general Solejmani kao i najmanje još osam žrtava.
Nakon ubistva Solejmanija, irački parlament izglasao je proterivanje svih stranih snaga iz zemlje, ali nije preduzeta nikakva akcija za oslobađanje nacije od stranog vojnog prisustva. Bagdad je otpočeo novu vrstu saradnje sa koalicijom kako bi smanjio njene aktivnosti na konsultacije, isporuku oružja i obuku, kao i da bi ograničio njenu slobodu kretanja po iračkom tlu.
Iračka vojska, međutim, objavila je da je nastavila zajedničke akcije sa koalicijom protiv Daeša i nastaviće sve dok se ne postigne novi sporazum o saradnji.
Webtribune.rs