Udari Oružanih snaga Ukrajine, krstarećim raketama dugog dometa „Storm Shadow“ na Lugansk, mogli bi biti probni napadi. Moguće je da su već odabrani novi ciljevi.
Vojni pilot, Heroj Rusije, predsednik prezidijuma Sveruske organizacije „Oficiri Rusije“, general-major Sergej Lipovoj, otkrio je za ruske medije karakteristike rakete, i kako im se suprotstaviti.
„Storm Shadow je anglo-francuska krstareća stelt raketa sa vazdušnim lansiranjem“, objašnjava general-major Sergej Lipovoj. Radijus njenog dejstva je od 200 do 500 kilometara. Postoji izvozna verzija, domet im je do 250 kilometara. One rakete koje su u službi Velike Britanije i Francuske, imaju domet do 500 kilometara.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Storm Shadow može da nosi do 500 kilograma eksploziva, i leti na satelitskoj navigaciji. Ovo je prilično ozbiljno oružje. Raketa je razvijena uzimajući u obzir tehnologije za smanjenje radarske vidljivosti, i radarima je jedva primetna. Može da leti po terenu, na izuzetno maloj visini.
Ovo je projektantska raketa. Mete mogu biti površinske, oklopne, zakopane. U zavisnosti od izabrane mete, bira se bojeva glava, koja može biti i visokoeksplozivna i oklopna.
[adsenseyu1]
– Nosači ove rakete su avioni Tornado, Rafale, Eurofighter Tiphoon, Mirage 2000. Oružane snage Ukrajine ih nemaju. Odakle su lansirali krstareće rakete?
– Mogli su da koriste bombardere Su-24M, prethodno su ih tajno konvertovali. Tamo je prefinjenost bila neznatna, nisu bile potrebne veće promene u dizajnu. Sasvim je moguće da su na avionu ugrađeni novi držači, preuređene jedinice vešanja, donekle poboljšan sistem navođenja i lansiranja, a ostalo je stvar tehnologije.
Raketa „Storm Shadow“ je univerzalna, letelica ulazi u datu oblast, pilot vrši lansiranje bez ulaska u zonu PVO-a. Avion se vraća nazad, a raketa ide na svoju rutu.
— Zar nije mogao da se koristi zemaljski lanser?
[adsenseyu4]
– Britanci su Kijevu isporučili rakete sa vazdušnim lansiranjem. Moguće je i lansiranje sa zemlje, ali za sada nema jasnih informacija da Ukrajina ima takve kopnene lansere.
Od 12. maja, Oružane snage Ukrajine su već tri puta pogodile Lugansk britanskim projektilima „Storm Shadow“. Korišćeni su u tandemu sa raketom ADM-160B MALD, koja je obezbeđivala ometanje.
– Tukli su miran grad. Sve „Oluje“ u Lugansku doletele su na civilne ciljeve, što još jednom ukazuje da je kijevski režim teroristički. Genocid ukrajinskog naroda se nastavlja.
General-major podseća da su ruski sistemi PVO-a već uspeli da obore raketu „Storm Shadow“.
„Raketa je završila u rukama naših stručnjaka, koji su utvrdili da je, po svemu sudeći, njen rok istekao pre više od deset godina. Ovo je direktno potvrđeno. Odnosno, Velika Britanija je isporučila Ukrajini 200 istrošenih projektila. Britanci nisu trošili novac na njihovo odlaganje, već su jednostavno prodali Ukrajini municiju kojoj je istekao rok trajanja.
To još jednom govori o odnosu Evrope, posebno Britanaca, prema Ukrajini kao svom partneru. Koristite teritoriju Ukrajine kao poligon. Štaviše, sve ovo oružje i municiju kojim snabdevaju Kijev nije besplatno, već ga prodaju. Ukrajina sve više zapada u dugove.
– Kako oboriti „Storm Shadow“?
Postoje različiti načini. Naši kompleksi Pancir, Buk-M2 i Buk-M3, Tor-M2, S-300 mogu uspešno da deluju protiv ove krstareće rakete. Sve će zavisiti od veštine operatera, i koliko će ova raketa biti blizu naše radarske stanice.
Svaki vazdušni cilj se detektuje kao izvor radarskog zračenja. „Storm Shadow“ nije radarska raketa. Detektuje se jednostavno kao leteća metalna konstrukcija, koja reflektuje signal, operater ima bljesak na ekranu radara. Dakle, što je bliže području pokrivenosti stanice, to se brže može otkriti i uništiti.
Potrebno je brzo delovati, brzina ove rakete je 600-700 kilometara na sat. Ona je relativno male veličine, nešto veća od vazdušne bombe. Može se otkriti u neposrednoj blizini, na udaljenosti od 16 do 20 kilometara. Naše vojno rukovodstvo proučava ovaj problem i razvija mere za suzbijanje ovih projektila.
Uveren sam da će ove mere biti pronađene i razvijene, kao što je bio slučaj sa hvaljenim haubicama M777 i HIMARS. Sada se sve to uništava. Mislim da će protiv ovih „Oluja” naći „protivotrov”.
– Posle isporuke „Storm Shadow-a“, možemo li očekivati da se F-16 pojavi u Ukrajini?
– F-16 je višenamenski laki lovac četvrte generacije, veoma ozbiljno oružje koje zahteva direktnu infrastrukturu, aerodrome i inženjere koji mogu da servisiraju ovu opremu. Što je najvažnije, potrebni su piloti koji su u stanju da kontrolišu ovu tehniku.
Veoma je teško naučiti upravljati F-16 za kratko vreme… potrebno je 6 meseci, pa čak i više, ako govorimo o letačkoj posadi. Treba imati u vidu da na teritoriji Ukrajine ne postoje aerodromi sa kojih se F-16 može direktno koristiti.
To znači da će morati da polete sa teritorije NATO zemalja – Poljske, Rumunije, Bugarske. Međutim, to je sasvim druga priča. Sada govorimo o problemu koji danas postoji.
Webtribune.rs
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte