Naslovnica U FOKUSU Neprijateljski stav EU – Zabranili svaku pomoć Srbiji za koronavirus – STIGLA...

Neprijateljski stav EU – Zabranili svaku pomoć Srbiji za koronavirus – STIGLA POMOĆ IZ KINE

Sinoć je u Srbiju stigla prva pomoć iz inostranstva u borbi sa virusom COVID-19, i to iz Kine.

Kako se navodi u saopštenju Vlade Srbije, testove za detekciju korona virusa COVID-19, donirala je Kineska humanitarna organizacija „Mammoth Fondation“.

Ova neprofitna humanitarna fondacija, sa centrom u kineskom gradu Šenženu, bavi se istraživanjem genetskog inženjeringa za javno dobro.

U jeku borbe sa korona virusom u Kini, „Mammoth Fondation“ bila je od ogromne pomoći, s obzirom na to da je značajno pomagala laboratorije i bolnice, a sada se okrenula pomoći ostalim državama u svetu.

Ova Fondacija finansirana je od strane jedne od vodećih svetskih kompanija iz oblasti genetskog inženjeringa BGI, sa centrom u Šenženu.

– Kompletnu akciju pomoći koordinirala je Ambasada Narodne Republike Kine u Beogradu, u saradnji sa Vladom Republike Srbije – navodi se u saopštenju.

Republika Srbija ovim putem izražava veliku zahvalnost Narodnoj Republici Kini i kineskom narodu na ovoj pomoći. Uvereni smo da ćemo uz pomoć naših kineskih prijatelja, uz njihovu stručnost i iskustvo, uspeti da se uspešno izborimo sa virusom COVID-19 i da će Srbija iz ove bitke izaći kao pobednik.

Evropska Unija pokazala šta misli o Srbiji

Predsednika Evropske komisije Ursula fon der Lajen objavila je večeras da je EU ograničila izvoz medicinske opreme u države van EU i istakla da je izvoz dozvoljen samo uz izričito odobrenje vlada država članica.

Ona je na svom Tviter nalogu navela da medicinska oprema za zaštitu od koronavirusa može da se izvozi u zemlje koje nisu članice EU samo uz izričitu saglasnost vlada država članica EU.

Kako je rekla, EU dejstvuje na tri nivoa: prvo radimo se sa industrijom kako bi nastavila sa radom, drugo radi se na tome da se zadrži unutar Evrope potrebna oprema i zbog čega je danas usvojena šemu ovlašćenja za izvoz za zaštitnu opremu.

„To znači da ova medicinska oprema može da se izvozi u države koje nisu članice EU samo sa izričitim odobrenjem vlada zemlja članica Unije. Ovo je nešto što smo morali da uradimo zbog zaštite našeg zdravstvenog sistema“, objasnila je predsednica EK.

Treći nivo podrazumeva solidarnost između zemalja članica kada je reč o deljenju i korišćenju medicinske opreme unutar EU.

Predsednik Srbije je povodom odluke Evropske komisije večeras izjavio da se zbog toga obratio Kini od koje je zatražio pomoć njenih stručnjaka. Srbija je od Kine nabavila pet miliona maski, a u toku je i postupak nabavke respiratora iz te zemlje.

(Tanjug,Blic)