Dijamanti nisu toliko retki kao što se doskora mislilo.
Nova studija objavljena prošlog meseca u žurnalu „Geohemija, geofizika, geosistemi“ navodi da ispod površine Zemlje postoji možda i 1.000 puta više dijamanata nego što su to pokazivale prethodne procene.
[adsenseyu1]
Međutim, ti dijamanti, kojih, kako piše sajt „Lajv sajens“ ima na bilijarde tona (1015), za sada su neostižni. Naime, oni se nalaze na dubini od oko 145 do 240 kilometara ispod površine Zemlje u „korenju“ kratona, velikih segmenata magmatskih stena koje čine čvrst stabilan deo Zemljine kore.
Kratoni leže uspod većine kontinentalnih tektonskih ploča i jedva da su se malo pomerili prethodnih hiljada godina.
https://youtu.be/ZV5abxvEWH8
Grupa istraživača sa različitih univerziteta širom sveta otkrila je dijamante proučavajući seizmičke talase ispod površine Zemlje. Zbog toga što ove vibracije mogu da promene, u zavisnosti od sastava, temperaturu i gustinu različitih stena koje udaraju, istraživači mogu da koriste ove snimke kako bi napravili sliku unutrašnjosti Zemlje koja nam je nedostupna.
Utvrdili su da podzemne vibracije, proizvedene iz prirodnih procesa kao što su zemljotresi i cunamije, imaju tendenciju da se ubrzaju prilikom prolaska kroz kratone; ubrzanje je bilo veće nego što bi se očekivalo zbog činjenice da su kratoni uglavnom hladniji i manje gusti od okolnih struktura (oba su uslovi koji bi ubrzali talase).
– Kada seizmički talasi prolaze kroz Zemlju, dijamanti će ih prenositi brže nego druge vrste stena i minerala koje su manje čvrste – rekao je Džošua Garber, vodeći autor studije.
(Blic)