Napad ukrajinskih dronova koji je izveden prošlog vikenda izazvao je ozbiljne poremećaje u jednoj od najvrednijih komponenti ruskih vazdušnih snaga.
[the_ad id=“160134″]
Prema rečima nemačkog general-majora Kristijana Frojdinga, koji je zadužen za koordinaciju vojne pomoći Kijevu iz Berlina, pogođeno je više od desetak ruskih vojnih aviona, uključujući strateške bombardere Tu-95 i Tu-22, ali i izviđačke letelice tipa A-50, koje imaju ulogu sličnu NATO avionima AVAKS.
U izlaganju za podkast na Jutjubu, Frojding je izneo procenu da je oko deset odsto ruske flote strateških bombardera oštećeno u ovom napadu. Pojedini avioni su, kako navodi, bili u fazi priprema za let kad su pogođeni.
Posebno je ukazao na A-50, koji funkcionišu kao leteći radari i imaju ključnu ulogu u sistemu komande i kontrole. Prema njegovim rečima, pogođeni avioni više se ne mogu koristiti čak ni za rezervne delove.
„To je gubitak koji se ne može lako nadoknaditi. Ovih aviona ima veoma malo, i njihova zamena nije ni brza ni jednostavna“, naglasio je Frojding.
[the_ad id=“160690″]
Ipak, uprkos ovim gubicima, general ne vidi da je došlo do opadanja intenziteta aktivnosti ruskih vazdušnih snaga iznad Ukrajine. Rusija, prema njegovim rečima, i dalje koristi oko 90 odsto svoje strateške flote, koja je sposobna da nosi različite vrste ubojitih sredstava – od bombi, do balističkih i krstarećih projektila.
„Naravno, postoji indirektan efekat – preostali avioni moraju da lete češće, što povećava njihovu izloženost i ubrzava habanje. Pored toga, psihološki pritisak na posade i komandni kadar je ogroman“, ocenjuje Frojding.
Jedna od ključnih tačaka koje je nemački general istakao jeste i činjenica da je Rusija, sve do ovog napada, verovala u sigurnost svoje teritorije. „Zbog ogromne udaljenosti i prostora, nisu ozbiljno razmatrali potrebu za dodatnim merama zaštite ovih baza. Sada će to morati da promene“, rekao je on.
Ukrajinski napad, prema njegovim tvrdnjama, obuhvatio je više lokacija: dva aerodroma na oko stotinu kilometara od Moskve, zatim aerodrom Olenja u Murmanskoj oblasti, kao i bazu Belaja.
[the_ad id=“160691″]
Dronovi koji su učestvovali u napadima bili su, kako tvrdi, unapređeni veštačkom inteligencijom. Peti pokušaj napada, na bazu Ukrajinka blizu kineske granice, nije uspeo.
Zanimljivo je i to da su neki od pogođenih bombardera deo ruske tzv. nuklearne trijade – kompleksnog sistema koji omogućava korišćenje specijalnog oružja sa kopna, mora i iz vazduha.
Američki izvori, koje navodi Rojters, idu i korak dalje u svojim procenama – prema njima, pogođeno je čak 20 ruskih vojnih aviona, dok je oko deset potpuno uništeno. Dva američka zvaničnika potvrdila su ove podatke, što dodatno pojačava utisak o ozbiljnosti udara.
[the_ad id=“251732″]
Ovakva operacija otvara pitanje dugoročne otpornosti ruskih vazdušnih snaga, ali i pokazuje sve sofisticiraniji domet i sposobnosti ukrajinskih napada duboko unutar teritorije protivnika.
Ako se slični napadi budu ponavljali, Rusija će morati ozbiljno da preispita ne samo način zaštite svoje avijacije, već i samu strategiju vazdušnog delovanja u nastavku sukoba.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
[the_ad id=“251719″]
[the_ad id=“156431″]
[the_ad id=“156562″]