Pitanje Kosova jeste u Srbiji i na Balkanu, ali ono je postalo jedan katalizator globalnih odnosa.
Na tom pitanju se, na neki način, veliki tuku za primat u globalnim odnosima. Srbija ne sme da bude uvučena u tu bitku niti da drži stranu bilo kome, nego da ostane privržena svojim interesima, svojoj tapiji nad KiM da se poziva na Rezoluciju SB 1244, na međunarodno pravo i svoj Ustav.
EU je pod snažnim sistematskim problemima i bori se za sopstveno spasenje. Ona se bavi sobom, zato bi htela po kratkom postupku da prinudi Srbiju da potpiše taj pravno obavezujući sveobuhvatni sporazum.
To je taj tzv. nemački model ili „model dve Nemačke“ je u stvari namački ultimatum Srbiji preko EU. To nije nikakav model, nego je ultimatum Srbiji.
Nemačka koristi okrilje EU da bi, u stvari promovisala svoju ekspanzionističku politiku na Balkanu.
RUSKI EKSPERT: Nema više iluzija, krizu mogu da reše samo ratom sa Rusijomhttps://t.co/4Srse2SGcE
— Webtribune.rs (@WebtribuneRs) September 18, 2020
Nemačka je decenijama tajno naoružavala, finansirala i obučavala pripadnike „OVK“, za koje je znala da su teroristi i da imaju velike političke i separatističke ciljeve.
Nema rešenja kosovskog problema bez formata Sveta bezbednosti UN-a, taj format uključuje Rusiju i Kinu i niz drugih zemalja.
Dakle, format koji je omogućio prekid agresije 1999. godine je jedino kapacitiran da obezbedi moralno, pravedno i održivo rešenje za KiM.
Ovo je istorijska prekretnica za Srbiju, ali i za Evropu i svet. Pod tim uslovima izuzetno je teško doći do rešenja, ali je osnovno da pokažemo istrajnost i otvorenost za rešenje u okviru principa Povelje UN i Rezolucije 1244.
Živadin Jovanović