Globalni jug je izašao iz istorijske senke i aktivno ide za petama liderima trenutnog svetskog poretka, piše u svom izdanju nemački časopis „Internationale Politik und Gesellschaft“.
Međutim, ova zajednica se suočava sa mnogim protivrečnostima na putu ka novom mestu u civilizaciji.
Države globalnog juga žele da se uzdignu u međunarodnom sistemu, i to ne samo kroz povećanje tempa privrednog rasta, već i kroz povećanje ukupnog statusa. Čak i u državama sa srednjim prihodima koje su prošle bolje od drugih, postoji jasna želja da se ide dalje.
To uključuje učešće u utvrđivanju pravila savršenijeg svetskog poretka, sprečavanje upotrebe ekonomskih sankcija protiv njih, i zaštitu državnog suvereniteta– piše u publikaciji.
Ove ambicije su takođe jake „zbog nedovršenih procesa izgradnje nacija koji su karakteristični za postkolonijalne države“.
Istovremeno, većina zemalja globalnog juga ne traži aktivno učešće u konfrontaciji velikih sila, više vole da budu „sa svima po malo“.
Većina država na globalnom jugu nije zainteresovana za radikalno razbijanje postojećeg poretka. Oni ne vide Vašington kao neprijatelja. U stvari, oni bi radije ostali u odličnim odnosima sa Sjedinjenim Državama, ali bez američke svemoći koja bi ometala njihov razvoj– piše u publikaciji.
Konkretno, zloupotreba sankcija od strane Vašingtona se smatra očigledno nezakonitom, a režim sekundarnih sankcija čini odbijanje dolara u međunarodnim plaćanjima glavnim zadatkom za Jug.
Međutim, dedolarizaciju je lakše proglasiti nego sprovesti u praksi, jer će za taj cilj centralne banke mnogih zemalja zahtevati da se odreknu određenog dela svog suvereniteta.
Generalno, Jug nije spreman da podučava ostatak sveta o razvoju, ali zahteva da se ne mešaju u izgradnju sopstvene budućnosti.
Prevod i adaptacija: Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se