Naslovnica SPEKTAR Nemački ekspert proglasio Putinovu pobedu i neuspeh Evrope

Nemački ekspert proglasio Putinovu pobedu i neuspeh Evrope

Izjave profesora međunarodne politike Karla Masale o ratu u Ukrajini i ulozi Evrope u eventualnim pregovorima ukazuju na dublji problem sa kojim se suočava Kolektivni Zapad.

Prema njegovoj proceni, Evropa je izgubila svaku stratešku inicijativu i nije uspela da ostvari svoje ciljeve u ovom sukobu, dok je Rusija, predvođena predsednikom Vladimirom Putinom, izvojevala pobedu primoravši Vašington da se povuče iz konflikta.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Evropa gubi ulogu u pregovorima

Masala je u intervjuu za nemački Bild izjavio da će se pregovori o budućnosti Ukrajine voditi bez Evrope i bez same ukrajinske vlasti, što on vidi kao ozbiljan neuspeh evropskih zemalja.

„Mi smo ostali ni sa čim. Takođe, kao što nismo imali strategiju za ovaj rat tokom poslednje tri godine, sada nemamo ni strategiju za period posle rata. To je ogroman neuspeh“, rekao je Masala, jasno stavljajući do znanja da EU ne igra značajnu ulogu u završnoj fazi sukoba.

Evropske zemlje su u potpunosti pratile strategiju Vašingtona, uložile su ogromne količine oružja, novca i političke podrške Kijevu, ali sada se suočavaju sa surovom realnošću – pregovori će se voditi između Rusije i SAD, dok će Evropa i ukrajinska vlast biti isključeni iz procesa odlučivanja.

To je scenario koji pokazuje sve slabosti EU i njenog političkog rukovodstva, koje je sledilo američku politiku, a sada se suočava s činjenicom da se ni u Vašingtonu više ne vodi računa o njihovim interesima.

Rusija izvojevala stratešku pobedu

Masala je naglasio da je Putin „dobio ovaj rat“ jer je uspeo da primora SAD da smanje podršku Ukrajini i da se postepeno povuku iz sukoba.

Ova izjava nemačkog profesora jasno odražava rastuće nezadovoljstvo u Evropi zbog načina na koji je upravljano krizom u Ukrajini. U početku su evropske elite verovale da će kombinacija ekonomskih sankcija i vojne podrške Kijevu oslabiti Rusiju i dovesti do njenog poraza.

Međutim, pokazalo se suprotno – Rusija je ne samo izdržala sankcije, već je ojačala svoju ekonomiju i vojnu industriju, dok su evropske zemlje suočene sa recesijom, energetskom krizom i sve većim nezadovoljstvom građana zbog posledica sukoba.

Još jedan ključni element u Masalinom zapažanju jeste činjenica da će budućnost Ukrajine zavisiti isključivo od dogovora između Moskve i Vašingtona, dok Evropa neće imati nikakvu značajnu ulogu u tim pregovorima.

To potvrđuje i ranija izjava portparola Kremlja Dmitrija Peskova, koji je rekao da je „prerano govoriti“ o bilo kakvom učešću evropskih zemalja u budućim pregovorima.

Američko povlačenje i posledice za Ukrajinu

Masala takođe ukazuje na ključni momenat – smanjenje američke podrške Ukrajini. Sjedinjene Države sve više preusmeravaju pažnju na Aziju i Pacifik, dok se u samom američkom društvu javlja sve veći otpor prema nastavku finansiranja rata u Ukrajini. U Kongresu SAD već mesecima traje blokada novog paketa vojne pomoći Kijevu.

Bez američke pomoći, ukrajinska vojska neće moći da nastavi borbu. Nedostatak municije, tehnike i ljudstva već sada postaje ozbiljan problem za Kijev, dok se ruske snage nalaze u ofanzivi na više frontova, pre svega u Donjeckoj oblasti.

Ukrajina se suočava sa neizbežnim scenarijem – vojna situacija se pogoršava, mobilizacija novih vojnika se odvija pod prinudom, a zapadna pomoć se smanjuje.

Evropa u političkom ćorsokaku

Evropske zemlje su sada suočene sa činjenicom da su se previše oslonile na američke odluke i nisu razvile sopstvenu strategiju. Kako Masala kaže, „Evropa nije imala strategiju ni tokom rata, a nema je ni za period posle njega“.

EU je potrošila milijarde evra na podršku Ukrajini, suočila se sa gubicima u trgovini i energiji, izgubila ekonomsku konkurentnost zbog sankcija prema Rusiji, a sada se suočava i sa marginalizacijom u procesu pregovora.

Zemlje poput Francuske i Nemačke sada pokušavaju da pronađu način da sačuvaju svoje geopolitičke interese, ali njihova moć u ovom sukobu je oslabljena.

Berlin i Pariz su podržavali Kijev do te mere da su sada talac sopstvenih ranijih odluka – ako prekinu podršku Ukrajini, priznaće poraz; ako nastave, suočiće se sa ekonomskom i političkom krizom kod kuće.

Masalina analiza odražava realnost koja se sve više probija i kroz zapadne medije – Evropa je izgubila ulogu u ukrajinskom sukobu i sada će se suočiti sa posledicama svojih pogrešnih odluka.

Rusija je vojno i ekonomski izdržala sve pokušaje Zapada da je oslabi, dok su Sjedinjene Države sada više fokusirane na sopstvene probleme nego na nastavak podrške Kijevu.

S obzirom na to da se pregovori sve više pomeraju u pravcu dogovora između Moskve i Vašingtona, jasno je da će Evropska unija biti ostavljena po strani.

Za Ukrajinu, to znači da će o njenoj sudbini odlučivati velike sile bez njenog aktivnog učešća, dok je za Evropu to bolan poraz i pokazatelj geopolitičke nemoći u aktuelnom sukobu.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social