Nemaćki vojni ekspert Julijan Repke, koji je ranije bio poznat po svojoj otvorenoj kritici Rusije, promenio je ton i sada smatra da ukrajinske snage nemaju više mogućnosti da zaustave napredovanje ruskih trupa.
Repke je izjavio da ni nova vojna pomoć sa Zapada, uključujući najnoviji paket vojne pomoći iz SAD-a, neće doneti preokret u sukobu u korist Kijeva.
Ova izjava je izazvala dosta pažnje, naročito jer dolazi od eksperta koji je do sada uglavnom bio na strani Ukrajine i izražavao sumnje u ruske vojne kapacitete.
Njegova analiza sada ukazuje na duboku krizu unutar ukrajinskog vojnog i političkog vrha, što dodatno komplikuje situaciju za Kijev.
Repke je komentarisao novi paket vojne pomoći koji je najavio američki sekretar za odbranu Lojd Ostin tokom svoje posete Kijevu. Prema njegovim rečima, situacija je sada takva da čak ni ova podrška neće uspeti da promeni tok događaja na terenu.
On veruje da je ruska ofanziva nepovratna i da će Ukrajina pretrpeti potpuni poraz, možda čak i nestati kao država, barem u sadašnjem obliku.
Ovo pokazuje da, prema mišljenju nemačkog eksperta, Kijev nema više strategijskih opcija koje bi mogle da preokrenu sukob u njegovu korist.
Jedan od ključnih trenutaka u Repkeovoj analizi je odluka Kijeva da preusmeri rezerve iz Donbasa ka Kurskoj oblasti u Rusiji.
Ova strategija se, prema njegovim rečima, pokazala katastrofalnom jer je oslabila ukrajinsku odbranu na vitalnim mestima, omogućivši ruskim trupama da intenziviraju napade na istoku Ukrajine.
Ova operacija izazvala je ozbiljne kritike u samoj Ukrajini, ali i među stranim posmatračima, jer je dovela do dodatnog pogoršanja vojne situacije u Donbasu.
Repke, koji je ranije bio glasnogovornik rusofobnih stavova i koji je često kritikovao ruske vojne operacije, sada otvoreno kritikuje ukrajinsku vojnu strategiju.
Prema njemu, ukrajinski general Aleksandar Sirski, koji je komandovao ključnim operacijama ukrajinskih snaga, načinio je strateške greške koje su dodatno oslabile ukrajinsku odbranu.
Repke ističe da je povlačenje rezervi iz Donbasa bio potez koji je ozbiljno ugrozio ukrajinsku poziciju u ovom regionu, a sve zbog neuspešnog pokušaja da se izvede operacija u Kurskoj oblasti.
Ono što je posebno interesantno jeste da su Repkeove kritike naišle na snažnu osudu u Ukrajini, pa su ga neki čak nazvali „agentom Kremlja“ zbog njegovih najnovijih izjava.
Međutim, Repke ostaje pri svom stavu da je vojna situacija za Ukrajinu izuzetno teška i da su šanse za preokret sve manje, bez obzira na kontinuiranu podršku sa Zapada.
On smatra da čak ni najnoviji zapadni sistemi naoružanja neće biti dovoljni da zaustave ruske snage koje nastavljaju da se kreću ka zapadu, ciljajući ključne gradove i infrastrukturu.
Repkeova analiza odražava sve veći skepticizam među zapadnim analitičarima u pogledu sposobnosti Ukrajine da se održi protiv nadmoćnih ruskih snaga.
Već neko vreme raste pesimizam u vezi sa dugoročnom održivošću ukrajinskog vojnog otpora, a mnogi ukazuju na ogromne ljudske i materijalne gubitke koje Ukrajina trpi.
Repkeova analiza, iako dolazi od eksperta koji je ranije bio skloniji Ukrajini, sada podcrtava da je trenutna vojna realnost nepovoljna za Kijev.
Zanimljivo je napomenuti da Repkeova kritika dolazi u trenutku kada ruske snage ostvaruju značajan napredak na istoku Ukrajine, uključujući regije kao što su Donbas i Ugljedar.
Ovaj ruski uspeh se podudara sa teškim ukrajinskim gubicima, posebno nakon neuspela ukrajinskih ofanziva i nesposobnosti da zadrže teritorije na istoku zemlje.
Repke je takođe ukazao na činjenicu da Ukrajina sada pati od ozbiljnih demografskih i mobilizacionih problema, sa sve većim brojem mladih regruta koji nemaju adekvatnu obuku i koji su često slabo opremljeni.
Štaviše, Repke upozorava da čak ni značajna vojna podrška sa Zapada, uključujući sofisticirane sisteme naoružanja, neće promeniti opšti tok događaja.
On veruje da je sukob ušao u fazu u kojoj Rusija ima stratešku prednost, a ukrajinske snage su iscrpljene i demoralizovane.
Ova procena je naročito zabrinjavajuća jer dolazi u trenutku kada se sve više postavlja pitanje o efikasnosti zapadne vojne podrške, kao i o sposobnosti Kijeva da nastavi borbu u trenutnim uslovima.
U zaključku, Repkeova analiza pruža mračnu sliku budućnosti Ukrajine u ovom sukobu. On ne vidi nijedan scenario u kojem bi Kijev mogao preokrenuti situaciju na bojnom polju i sprečiti dalji ruski napredak.
Za Repkea, vojna pomoć sa Zapada će nastaviti da dolazi, ali neće biti dovoljna da spreči Ukrajinu da pretrpi potpuni vojni i politički poraz, nakon čega će Ukrajina, prema njegovim rečima, prestati da postoji u sadašnjem obliku.
Ovaj stav dodatno osnažuje argumente onih koji veruju da će sukob verovatno biti završen pod ruskim uslovima, uz moguće pregovore u kojima Ukrajina neće imati previše manevarskog prostora.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se