Turska je odbacila osudu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o podeli Kipra.
Kao i njegove planove da ponovo otvori obalni grad ispražnjen od svojih prvobitnih kiparskih Grka.
„Odbacujemo deklaraciju Saveta bezbednosti UN u vezi plana ponovnog otvaranja letovališta Varoša, kao i izjave raznih zemalja koje se temelje na neopravdanim zahtevima koji su u skladu sa stvarnošću na ostrvu“, poručilo je tursko ministarstvo spoljnih poslova u saopštenju i dodalo da više desetina godina napora nije omogućilo postizanje federalnog statusa ostrva Kipra zbog „nepopustljivog stajališta kiparsko-grčke administracije“.
To sredozemno ostrvo je podeljeno od 1974. između Republike Kipra, članice Evropske unije, na jugu ostva i Turske Republike Severni Kipar (RTCN), samoproglašene 1983., koju priznaje jedino Turska.
Savet bezbednosti UN-a u petak je jednoglasno prihvatilo deklaraciju o rešenju Kiparskog sukoba „temeljenu na federaciji dve jednake političke zajednice i zone“, izrekom osudivši „jednostrane akcije turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Članovi Saveta „osuđuju najavu turskog predsednika i čelnika kiparskih Turaka od 20. jula 2021. o novom otvaranju dela zatvorene zone Varoše“.
Savet bezbednosti duboko žali zbog tih jednostranih akcija koje su protivne prethodnim rezolucijama i izjavama, dodaje se.
Traže da se odmah povuče ta mera otvaranja, kao i „sve promene izvedene u Varoši od oktobra 2020.“
(index.hr)