Glavna funkcija NATO pakta nestala je zajedno s raspadom Sovjetskog Saveza, ali još od tada savez pokušava da se reanimira, proširio je svoj opseg i sastav. Međutim, sada je vreme da NATO nestane, piše bivši američki pukovnik Daglas Mekgregor u članku za National Interest. Ovo o Severnoatlantskom savezu misle mnogi, ali se istina retko čuje u američkim medijima ili internet časopisima koji uglavnom obrađuju vojne teme, kao što je National Interest.
“NATO je zombi koji se povremeno reanimira na različite načine, obično uz upotrebu vudu magije. Ali reanimacija ima svoje granice. Čak i zombiji na kraju umiru”, napisao je penzionisani pukovnik američke vojske Daglas Mekgregor u svom članku.
[adsenseyu1]
Savez je izgubio svoju vitalnost kada je nestala pretnja koja je proizilazila iz Sovjetskog Saveza. Po prvi put je ideja da treba se izađe izvan okvira prethodne strategije izrečena 1993. godine.
I magija je gotovo delovala, jer je uskoro počela NATO intervencija na Balkanu, gde je savez oružjem donosio demokratiju. Oživljavanje je bilo još aktivnije 1994. godine, kada su zemlje Istočne Evrope dobile predlog za Partnerstvo za mir. Tada su se gotovo svi, koji su nakon Drugog svetskog rata bili prisiljeni da žive pod “sovjetskom okupacijom”, postrojili za članstvo u NATO-u, jer su im Amerikanci obećali vojnu pomoć protiv ruske pretnje.
Tako se ispostavilo da su sva obećanja koja su lideri zemalja NATO-a dali Mihailu Gorbačovu, o neširenju saveza na istok, ignorisana, piše autor. Činjenica je da Rusija ’90-ih više nije bila pretnja i bilo je teško zamisliti da se situacija može promeniti. Štaviše, Bil Klinton i američki senatori bili su fascinirani idejom da rade pravu stvar i da ulaze u istoriju. Tada su proizvođači oružja bili zainteresovani za širenje NATO-a, jer im je ulazak novih zemalja u savez obećavao nove narudžbine.
“Nakon 2001. godine sve je moglo biti egzistencijalna pretnja SAD-u, od islamskog terorizma do Kine, od Irana do Venecuele i Kube, i na kraju povratak Rusije. Rastao je odbrambeni budžet, a sada se američke snage mogu videti u Africi, na Bliskom istoku i u istočnoj Evropi. Zbog toga se Rusija osećala izuzetno nesigurno”, piše autor članka.
Ovu činjenicu je iskoristio Vladimir Putin, piše Daglas Mekgregor. Naime, američki pukovnik veruje da je Putin neke zakone doneo kako bi “povredio osećanja Zapada”.
“Ali je u isto vreme pomogao Rusima da prežive zlo od zapadnih sankcija nakon pripajanja Krima”, piše Mekgregor, koji primećuje da je Krim bio pod ruskom vlasti duže nego što je Teksas deo Sjedinjenih Država. Uprkos činjenici da ruska ekonomija u nominalnom iznosu ne doseže čak ni korejsku, Putin je uspeo da obnovi rusku vojnu silu i ojača nacionalni identitet.
Neki veruju da Putin priprema Rusiju za oružani sukob sa Zapadom, ali je autor članka uveren da je to preterivanje.
“Ipak, bilo bi pogrešno sumnjati u Putinovu odlučnost u odbrani prava Rusije u vlastitoj hemisferi”, piše Daglas Mekgregor.
Sada Gruzija nastoji da uđe u NATO. Ali će ona, kao i Crna Gora i druge zemlje, postati još jedan američki vojni protektorat, a ne saveznik, predviđa autor. Prema njegovim rečima, ako Tramp ne želi da Rusija na Gruziju gleda kao na poligon za napad na Rusiju, Iran ili neku drugu regionalnu silu, on mora zaustaviti taj proces.
“Šarl de Gol je bio u pravu: “Engleska je ostrvo, a Sjedinjene Države nisu Evropa. Vreme je da NATO zombi nestane”, piše National Interest.
(logicno.com)