NASA je objavila da je verovatnoća sudara asteroida 2024 YR4 sa Zemljom porasla na 3,1%. Ovaj asteroid, prečnika oko 90 metara, mogao bi da udari u Zemlju 22. decembra 2032. godine.
Samo u poslednjih nekoliko nedelja, procene rizika su se povećale – dok je krajem januara verovatnoća sudara iznosila 1%, početkom februara već je porasla na 2,3%, da bi sada dostigla 3,1%.
Asteriod 2024 YR4 je otkriven u decembru 2023. godine, a njegova veličina je procenjena na između 70 i 90 metara. Iako je njegova masa manja u poređenju sa nekim od najvećih poznatih asteroida, njegova veličina je i dalje znatno veća od Čeljabinskog meteora, koji je u februaru 2013. eksplodirao iznad Rusije i izazvao talas udara koji je razorio prozore i povredio više od 1.500 ljudi.
Poređenja radi, 2024 YR4 bi mogao izazvati destrukciju u radijusu od najmanje 30 kilometara ako bi pao na kopno.
Dok NASA procenjuje verovatnoću sudara na 3,1%, ruski naučnici navode da se ona kreće u rasponu od 0,5% do 6%, u zavisnosti od 16 različitih mogućih scenarija orbite i putanje asteroida.
Razlike u procenama proizilaze iz složenih faktora, uključujući gravitacione perturbacije, interakcije sa drugim nebeskim telima i varijacije u sastavu asteroida, što može uticati na njegovu putanju.
Prema trenutnim analizama, ukoliko do sudara dođe, asteroid bi mogao pasti na području Centralne Afrike ili u Atlantski okean. Pad na kopno mogao bi izazvati ozbiljne posledice, uključujući razaranja u širokom radijusu i potencijalno globalne atmosferske efekte, poput povećane količine prašine u atmosferi, što bi moglo uticati na klimu.
Na globalnom nivou, sve veća pažnja posvećuje se mogućim udarima asteroida. Kina je već reagovala na ove pretnje pokretanjem inicijative za planetarnu odbranu.
Kineska svemirska agencija počela je regrutaciju stručnjaka za monitoring i razvoj metoda ranog upozoravanja, uključujući moguće misije za preusmeravanje asteroida.
Kineski stručnjaci rade na tehnologijama koje bi mogle omogućiti slanje sondi koje bi mogle gravitaciono ili kinetički uticati na asteroid i izmeniti njegovu putanju.
NASA, Evropska svemirska agencija (ESA) i druge svetske organizacije već godinama razvijaju planove za planetarnu odbranu.
Test misija DART (Double Asteroid Redirection Test), koju je NASA uspešno sprovela 2022. godine, dokazala je da je moguće promeniti putanju nebeskog tela udarom svemirske letelice.
S obzirom na rastuću pretnju asteroida 2024 YR4, verovatno je da će slične misije biti planirane u narednim godinama.
Ako bi asteroid 2024 YR4 pao u Atlantski okean, mogao bi izazvati snažne cunamije, zavisno od tačnog mesta udara i dubine okeana na tom području. Takav cunami bi mogao pogoditi obale Afrike, Evrope i Amerike, izazivajući ozbiljne posledice po priobalne gradove.
Ukoliko bi pogodio kopno, sudar bi mogao izazvati eksploziju sličnu onoj u Tunguskoj oblasti 1908. godine, kada je eksplozija nebeskog tela u Sibiru sravnila sa zemljom ogromno područje od preko 2.000 kvadratnih kilometara. U slučaju udara u gusto naseljenom području, žrtve bi mogle biti masovne.
Iako je verovatnoća sudara i dalje relativno niska, trend rasta procene rizika pokazuje da je potrebno ozbiljno pratiti situaciju. S obzirom na to da su prošle misije pokazale da se putanja asteroida može promeniti, potencijalni preventivni potezi mogli bi biti ključni u zaštiti planete.
U narednim godinama možemo očekivati pojačane napore međunarodnih agencija za svemirska istraživanja u razvijanju strategija odbrane od potencijalnih udara.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se