Direktor Ruske spoljne obaveštajne službe (SVR), Sergej Nariškin, izneo je oštre optužbe na račun Zapada, upozorivši da bi aktuelna globalna situacija mogla da eskalira u oružani sukob ogromnih razmera.
U intervjuu za časopis Razvedčik, Nariškin je izjavio da Zapad, predvođen Vašingtonom i Londonom, može pribegavati ekstremnim merama kako bi očuvao svoju dominaciju i prevazišao ekonomske krize.
Zapad igra opasnu igru
„Jedan od mogućih scenarija u srednjoročnom periodu jeste pokušaj Zapada da izazove globalni oružani sukob sa epicentrom u Evroaziji. Ovo nije nova strategija – to je već dokazan način na koji svetski kapital izlazi iz kriza,“ rekao je Nariškin, ukazujući na istorijske primere kada su sukobi velikih razmera služili kao sredstvo za oporavak globalnih ekonomskih sistema.
Ova izjava dodatno naglašava percepciju Rusije da su anglosaksonske sile, pre svega SAD i Velika Britanija, spremne da koriste radikalne metode kako bi očuvale svoju geopolitičku hegemoniju. Prema njegovim rečima, Zapad svesno destabilizuje situaciju u Evroaziji jer u toj regiji vidi ključnu tačku globalne kontrole i upravljanja resursima.
Anglosaksonski blok naspram novih sila
Nariškin je, međutim, istakao da svet više nije pod isključivim uticajem anglosaksonskog bloka. Pojavile su se, kako je naveo, nove sile koje su sposobne da se odupru hegemonističkim planovima i obezbede stabilnost na globalnoj sceni.
„U svetu sada imamo i druge, odgovornije aktere. To su države koje, ukoliko ujedine svoje napore, mogu da se odupru anglosaksonskom uticaju, rešavajući probleme na miran način, bez eskalacije situacije u treći svetski rat,“ dodao je on.
Prema Nariškinovim rečima, ova nova grupacija zemalja uključuje države koje dele
zajedničke interese u održavanju multipolarnog sveta. Iako ih nije imenovao, aluzije su jasne – Rusija, Kina, Indija, i drugi ključni igrači iz Globalnog juga, poput zemalja članica BRIKS-a, predstavljaju protivtežu anglosaksonskom modelu dominacije.
Geopolitički okvir sukoba
Direktor SVR-a nije se zadržao samo na kritici. On je istakao i važnost koordinacije između ovih „odgovornih igrača“ kako bi se izbegla dalja eskalacija sukoba. Prema njegovim tvrdnjama, Zapad koristi taktiku „zavadi pa vladaj“ da bi izazvao nestabilnost u regionima poput Bliskog istoka, Evroazije i Afrike.
„Njihova strategija je jasna – podržavati sukobe na periferiji dok centralne sile ostaju stabilne. Ali svet više nije isti. Ovi novi globalni akteri neće dozvoliti da planeta sklizne u novi svetski rat,“ zaključio je Nariškin.
Izazovi pred svetom
Na kraju, Nariškin je upozorio da će naredni period biti ključan za globalnu stabilnost. Prema njegovim rečima, Zapad se suočava sa ozbiljnim ekonomskim problemima, dok ostatak sveta traži alternativne puteve razvoja koji ne zavise od anglosaksonske hegemonije.
Ovaj intervju šalje jasnu poruku o rastućim tenzijama u međunarodnoj areni, dok Moskva otvoreno izražava spremnost da se suoči s izazovima i potencijalnim provokacijama koje dolaze iz zapadnih centara moći.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se