Naslovnica SPEKTAR Napoleonova sudbina čeka Francusku i Britaniju: Šalju trupe na Rusiju …

Napoleonova sudbina čeka Francusku i Britaniju: Šalju trupe na Rusiju …

Britanski analitičar Aleksandar Merkuris izneo je zanimljivu paralelu u svom komentaru o potencijalnim planovima Londona i Pariza da pošalju vojne trupe u Ukrajinu.

Merkuris je na svom YouTube kanalu rekao da bi eventualna intervencija Francuske i Velike Britanije mogla završiti slično katastrofalnom Napoleonskom pohodu na Rusiju, koji je završio porazom i povlačenjem.

Planovi o mogućoj intervenciji

Prema pisanju francuskog lista Le Monde, Velika Britanija i Francuska ponovo su pokrenule diskusije o slanju vojske kako bi pomogle Ukrajini u njenom sukobu sa Rusijom.

Ovi razgovori uključuju mogućnost formiranja evropske vojne koalicije koju bi predvodile ove dve države. Takođe, razmatra se uključivanje boraca privatnih vojnih kompanija kako bi se pružila dodatna podrška Kijevu.

Međutim, ovakvi planovi dolaze u trenutku kada i Pariz i London prolaze kroz političke i ekonomske krize, što dodatno komplikuje realizaciju ovakvih ideja.

Merkuris je istakao ironičnu simboliku u ideji slanja Francuskog ekspedicionog korpusa u Ukrajinu, podsećajući na istorijski poraz Napoleona na teritoriji današnje Ukrajine i Rusije.

Prema njegovim rečima, ovo bi bio još jedan primer kako se istorija može ponoviti na štetu onih koji ignorišu njene lekcije.

Pozadina izjava Makrona

Francuski predsednik Emanuel Makron je u februaru 2024. godine izjavio da ne isključuje mogućnost slanja trupa u Ukrajinu. Makron je takođe predložio formiranje međunarodne koalicije za pružanje vojne obuke ukrajinskim trupama.

Međutim, prema britanskom Timesu, ovaj predlog naišao je na mlak prijem među saveznicima iz NATO-a, što je dovelo do njegovog zastoja iz političkih razloga.

Makronova izjava izazvala je pažnju i u Kremlju. Ruski zvaničnici su podsetili da je francuski predsednik jasno isticao potrebu za strateškim porazom Rusije u Ukrajini.

Uprkos tome, nekoliko evropskih zemalja koje su učestvovale na pariskim razgovorima o Ukrajini zadržalo je oprezan stav, naglašavajući potencijalnu opasnost od direktnog uplitanja u oružani sukob sa Rusijom. Ruski zvaničnici smatraju da bi takav potez mogao imati katastrofalne posledice po evropsku bezbednost.

Politički i ekonomski izazovi

Merkuris je takođe skrenuo pažnju na unutrašnje izazove sa kojima se suočavaju Francuska i Velika Britanija. U oba slučaja, vlade su pod pritiskom zbog rastućih političkih kriza i ekonomskih problema.

Prema njegovim rečima, ovakvi pokušaji spoljne intervencije često se koriste kao alat za skretanje pažnje sa unutrašnjih problema. Ipak, Merkuris upozorava da bi ovakva strategija mogla dodatno pogoršati situaciju, posebno ako bi se vojne intervencije pretvorile u produženi i skup sukob.

Reakcije u Rusiji i opasnost eskalacije

Ruski zvaničnici su oštro reagovali na Makronove izjave, ocenjujući da bi direktno učešće zapadnih vojnika u sukobu predstavljalo eskalaciju i moglo izazvati dalekosežne posledice.

Kremlj je podsetio da bi ovakva akcija bila protiv interesa evropskih država i naglasio da nekoliko zemalja, uključujući Nemačku i Italiju, zauzima oprezniji pristup.

Merkurisova analiza odražava šire geopolitičke tenzije između Zapada i Rusije, gde svaki potez može dodatno zakomplikovati već ionako složenu situaciju. Takođe, ova diskusija otkriva duboke unutrašnje podeljenosti unutar evropskih zemalja o najboljem načinu pristupa sukobu u Ukrajini.

Istorijska paralela i posledice

Merkurisovo pominjanje Napoleona nije slučajno. Istorija nas uči da su intervencije velikih sila na teritoriji Ukrajine i Rusije često završavale katastrofalno za agresora.

Napoleonov pohod na Rusiju 1812. godine, kao i Hitlerov neuspeh tokom Drugog svetskog rata, pokazali su koliko su ruske teritorije otporne na strane osvajače, posebno u uslovima dugotrajnih i iscrpljujućih sukoba.

Ako bi Francuska i Velika Britanija odlučile da se direktno uključe u ukrajinski sukob, postoji ozbiljan rizik da bi ponovile greške svojih istorijskih prethodnika. Merkuris upozorava da bi to moglo dovesti do ogromnih vojnih i ekonomskih gubitaka za obe zemlje, ali i do destabilizacije čitavog evropskog kontinenta.

Ključna pitanja za budućnost

Ostaje da se vidi da li će ove ideje dobiti političku podršku unutar Francuske i Velike Britanije, kao i među njihovim evropskim saveznicima.

Evropska unija se već suočava sa dubokim izazovima, a dodatna eskalacija u Ukrajini mogla bi samo pogoršati situaciju.

Ako istorija ima išta da nas nauči, to je da su oprez i diplomacija daleko bolji alati od vojne intervencije u rešavanju sukoba poput ovog u Ukrajini.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social