Jetra je jedan od najvažnijih organa u ljudskom telu, zadužena za detoksikaciju, metabolizam hranljivih materija i proizvodnju ključnih proteina.
Kako bi pravilno funkcionisala i ostala zdrava, neophodno je unositi namirnice koje podržavaju njenu regeneraciju i smanjuju opterećenje toksinima. U nastavku su navedene namirnice koje najviše prijaju jetri.
1. Zeleno lisnato povrće
Španać, blitva, kelj i rukola sadrže visoke količine antioksidanasa i vlakana koji pomažu u eliminaciji toksina iz jetre. Ove namirnice sadrže hlorofil, koji apsorbuje toksine iz krvi i pospešuje detoksikaciju.
2. Citrusi
Limun, grejpfrut i narandža bogati su vitaminom C i antioksidansima koji stimulišu proizvodnju enzima u jetri, pomažući u njenom čišćenju. Čaša tople vode sa limunom ujutru može da pomogne u podsticanju rada jetre.
3. Kurkuma
Ovaj začin je poznat po svojim antiinflamatornim svojstvima i sposobnosti da regeneriše ćelije jetre. Aktivni sastojak kurkumin pospešuje proizvodnju žuči, što olakšava varenje i uklanjanje toksina.
4. Beli luk
Beli luk sadrži sumporna jedinjenja koja aktiviraju enzime u jetri odgovorne za eliminaciju toksina. Takođe, bogat je selenom, mineralom koji deluje kao moćan antioksidans i štiti jetru.
5. Masna riba
Losos, skuša i sardine bogate su omega-3 masnim kiselinama, koje smanjuju upalu i pomažu u održavanju zdravlja jetre. Omega-3 masne kiseline takođe mogu pomoći u smanjenju masnih naslaga u jetri kod osoba sa masnom jetrom.
6. Orasi
Orasi su odličan izvor glutamina, arginina i omega-3 masnih kiselina koje pospešuju detoksikaciju amonijaka iz jetre. Oni takođe doprinose smanjenju oksidativnog stresa u ovom organu.
7. Cvekla
Cvekla je bogata betalainima i vlaknima, koji podržavaju detoksikaciju i regeneraciju jetre. Takođe, pomaže u poboljšanju protoka krvi i smanjenju upale.
8. Zeleni čaj
Bogat antioksidansima poznatim kao katehini, zeleni čaj pomaže u smanjenju masnih naslaga u jetri i poboljšava njenu funkciju. Dve do tri šolje zelenog čaja dnevno mogu imati pozitivan efekat.
9. Avokado
Avokado je bogat zdravim mastima i glutationom, koji pomaže jetri da filtrira toksine i smanji oksidativni stres. Redovan unos avokada može doprineti zaštiti ćelija jetre.
10. Kefir i jogurt
Fermentisani mlečni proizvodi bogati su probioticima koji pomažu u održavanju zdrave crevne mikroflore. Zdrava creva smanjuju opterećenje jetre i pomažu u detoksikaciji organizma.
Zaključak
Pravilna ishrana ključna je za zdravlje jetre. Uključivanjem ovih namirnica u svakodnevnu ishranu možete podržati funkciju jetre i smanjiti rizik od bolesti.
Uz to, preporučuje se izbegavanje alkohola, procesuirane hrane i prekomernog unosa šećera kako biste dodatno olakšali rad ovog vitalnog organa.
Ako imate ozbiljnijih problema sa jetrom, obavezno se posavetujte sa lekarom ili nutricionistom.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se