Kako je podsetio državni sekretar SAD, ranije su SAD i nekoliko evropskih zemalja odlučile da prebace tenkove u Kijev, pošto su smatrali da je to neophodno u trenutnim uslovima razvoja sukoba.
Opseg vojnih snabdevanja Ukrajini se menja, pošto SAD žele da Kijev vrati izgubljene teritorije. Ovo je u sredu izjavio američki državni sekretar Entoni Blinken na zajedničkoj konferenciji za novinare sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, izveštava TASS.
„Tokom ovog procesa, u svakoj fazi, mi ćemo veoma blisko sarađivati sa Ukrajincima, kao i sarađivati sa našim drugim partnerima i saveznicima, kako bismo osigurali da Ukrajina ima sve što joj je potrebno, da se efikasno brani i da nastavi akcije do povratka teritorija koje su zauzele ruske trupe. Kako se tok sukoba menja, tako se menja i podrška koju pružamo“, rekao je on odgovarajući na pitanje o mogućem transferu borbenih aviona u Ukrajinu.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Blinken je podsetio da su ranije SAD i brojne evropske zemlje odlučile da prebace tenkove u Kijev, jer su smatrali da je to neophodno u trenutnim uslovima razvoja sukoba. On je dodao da će Vašington i njegovi saveznici nastaviti da idu ovim putem u isporuci Ukrajine raznim naoružanjem, koje u ovom trenutku „možda bude najefikasnije“. Ovaj proces će se odvijati u bliskoj saradnji i sa Kijevom i sa drugim saveznicima SAD, zaključio je državni sekretar.
Nakon što su zapadne zemlje pristale na prebacivanje tenkova u Ukrajinu, napori Kijeva su se fokusirali na pitanje snabdevanja ratnim avionima, ali do sada to nije napredovalo.
Američki predsednik Džo Bajden je 31. januara rekao da Vašington neće prebacivati borbene avione F-16 Ukrajini.
Kasnije je zamenik ministra nacionalne odbrane Poljske Vojčeh Skurkjevič rekao da tema mogućeg prebacivanja borbenih aviona F-16 poljskog vazduhoplovstva u Kijev nije predmet bilo kakve rasprave na zvaničnom nivou.
Britanski premijer Riši Sunak je takođe naglasio da kraljevina i dalje smatra neprikladnim snabdevanje Kijeva borbenim avionima.
Nemački kancelar Olaf Šolc i ministar odbrane Boris Pistorijus su takođe više puta izjavili da Nemačka neće isporučivati borbene avione Ukrajini.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
Webtribune.rs