Naslovnica U FOKUSU „Na Srbiji je da odluči, bez pritisaka i demokratski, da prizna Kosovo...

„Na Srbiji je da odluči, bez pritisaka i demokratski, da prizna Kosovo pa može u EU“

Komesar Evropske unije za proširenje i susedsku politiku Oliver Varhelji izjavio je da je pozvao predstavnike opozicije da učestvuju na izborima.

On smatra da je potrebna saradnja svih aktera u parlamentu u sprovođenju reformi na evropskom putu.

„Moja poruka opoziciji je na tim sastancima da se stvori zajednički minimum. Rekao sam im da bi trebalo da učestvuju u izborima, da budu deo novog saziva parlamenta“, rekao je za TV Prvu Varhelji, koji se juče sastao sa predstavnicima SzS.

[adsenseyu1]

Dodao je da je video neke pozitivne znake u međustranačkom dijalogu, tako da postoje pozitivne tendencije i veruje da će se to nastaviti.

On je rekao da je u Mađarskoj, odakle je on, za vreme procesa pristupanja bilo veoma važno da postoji neki nacionalni zajednički minimum, da se svi akteri na političkoj sceni dogovore o reformama koje su potrebne za članstvo u EU.

Bez toga, kako je dodao, jako je teško ostvariti članstvo u EU. „Vladajuće većine dođu i prođu, ali uvek je isti izazov – reforme se moraju sprovesti“, naglasio je on za TV Prvu.

Govoreći o novoj metodologiji proširenja, Varhelji kaže da ona nije namenski pravljena za Srbiju, ali da Srbija može da joj se priključi ako želi. Takođe, ona omogućuje jačanje evropskog uticaja u regionu, ali i pomoć regionu.

[adsenseyu4]

„Na Srbiji je da odluči“, rekao je on i dodao da se moraju uzeti u obzir brojni elementi, jer je Srbija već u pregovorima.

„To je složenija odluka. Srpska vlada će morati da napravi izbor. U novoj metodologiji meni lično zvuči atraktivno za zemlju koja već pregovara da se mogu ubrzati aktivnosti u pogledu reformi i pregovora o pristupanja“, rekao je on.

Razlog za novu metodologiju su ozbiljne primedbe koje su iznele brojne članice, a dva glavna prioriteta su jačanje kredibiliteta EU i prisustva na Zapadnom Balkanu.

„Ne možete postati članica EU bez zadovoljavanja jasnih kriterijuma iz Kopenhagena, morate imati funkcionalnu tržišnu ekonomiju, drugi kriterijum je da imate dobrosusedske odnose sa svim partnerima“, rekao je on.

[adsenseyu1]

Na pitanje šta za EU znače dobrosusedski odnosi u pogledu Kosova, on kaže: „Dugoročno mirno rešenje“.

To je, dodaje, na akterima da odluče i formuilišu plan, kaže Varhelji dodajući da je spreman da pomogne.

„Bez toga da Srbija i Kosovo sednu za zajednički sto i formulišu rešenja to se neće desiti. Ja razumem osetljivost tog pitanja i da tarife Kosova blokiraju početak pregovora“, rekao je on.

Bez rešenja tog pitanja neće biti ulaska u EU za Srbiju, zaključio je Varhelji.

(B92,Tanjug,Prva)

[adsenseyu5]
[adsenseyu5]