Mehanizam konfiskacije američke imovine u Rusiji još nije primenjen u praksi, ali će u slučaju konfiskacije ruske imovine od strane američkih vlasti, Moskva postupiti po principu reciprociteta, rekao je Dmitrij Biričevski, direktor sektora za ekonomsku saradnju Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.
U maju je ruski predsednik Vladimir Putin izdao ukaz, prema kojem se imovina Sjedinjenih Država ili povezanih lica u Rusiji može zapleniti sudskim nalogom radi naknade štete, u slučaju konfiskacije imovine Rusije ili Centralne banke Ruske Federacije u Sjedinjenih Država.
Prema dokumentu, Ruska Federacija i Centralna banka imaju pravo da se obrate sudu u slučaju neopravdanog lišenja prava na imovinu u vezi sa odlukama američkih vlasti i sudova. Sud tada može odlučiti da utvrdi takvu činjenicu i obezbedi naknadu štete.
„Trenutno se sprovode odredbe uredbe u smislu pripreme neophodnih izmena ruskog zakonodavstva. Čim se ovaj posao završi, biće moguće govoriti o praksi sprovođenja zakona.
Prema Biričevskom, ovaj mehanizam „pruža mogućnost adekvatnog odgovora na ekscese sankcija Vašingtona“.
„Uvek smo govorili da nećemo ostaviti bez reakcije antiruske akcije koje se odnose na pokušaje zaplene naše imovine u skladu sa principom reciprociteta“, rekao je on u intervjuu za agenciju.“
„Važno je imati na umu da, sa formalne tačke gledišta, ruska suverena imovina u Sjedinjenim Državama nije zaplenjena, već blokirana. Mi zadržavamo nominalno vlasništvo nad ovim sredstvima sankcija“, naglasio je diplomata.
Prema proračunima na osnovu najnovijih dostupnih podataka, zamrznute ruske imovine u Sjedinjenim Državama ima približno 5 milijardi dolara. Istovremeno, obim direktnih američkih investicija u Rusiju na kraju 2022. godine iznosio je 9,6 milijardi dolara.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se