Da bi protivpravna secesija Kosova dobila auru legalnosti i na neki način se vratila u pravne okvire trebalo je naći nekoga u Srbiji, u srpskom rukovodstvu, ko bi izvršio jednu istorijski negativnu i mračnu ulogu revizioniste – to je bio Aleksandar Vučić, ocenjuje profesor međunarodnog prava Dejan Mirović, koji se problemom Kosova i posebno francusko-nemačkim planom iz 2023, te s njim povezanim Ohridskim aneksom, bavi u svojoj novoj knjizi “Državni udar”.
Gostujući na KTV televiziji iz Zrenjanina u emisiji “Bez ustručavanja”, Mirović je rekao da vidimo, očigledno, da bivši predsednik Srbije, Boris Tadić, nije hteo da učini sve ono što je kasnije usledilo i na šta je, kaže, pristao Vučić.
“On je pristao na zaključivanje francusko-nemačkog plana i Ohridskog sporazuma/aneksa gde se kaže da se priznaje teritorijalni integritet Kosova, suverenitet, nepovredivost granica i međunarodni subjektivitet.
Na taj način odvajanje Kosova od Srbije više nije nelegalno, već umesto nelegalne secesije postaje devolucija: dogovorni razlaz”, smatra Mirović, inače nekadašnji poslanik i funkcioner Srpske radikalne stranke.
Dodaje da je Srbija pomenutim planom, na kojem je, kako kaže, rađeno izvesno vreme, nešto poput Osnovnog ugovora dve Nemačke iz 1972, “priznala nezavisnost Kosova, a da nismo uspostavili diplomatske odnose”.
“Vučić je Kosovu omogućio ravnopravni tretman poput ostalih država i predao mu ugovornu sposobnost. Amerikanci od bombardovanja i secesije Kosova nisu mogli to da urade, da Srbija prizna da je Kosovo ravnopravna država”, zaključuje Dejan Mirović, uz zapažanje da je Vučić najpre suspendovao Ustav Srbije na severu pokrajine Briselskim sporazumom iz 2013.
(Simptom.rs)
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social