Naslovnica SPEKTAR Ministarka finansija SAD priznala : „Američki dolar je u opasnosti“

Ministarka finansija SAD priznala : „Američki dolar je u opasnosti“

Američka ministarka finansija, Dženet Jelen, upozorila je, da bi ekonomske sankcije koje Vašington nastavlja da uvodi nizu zemalja širom sveta, mogle da ugroze dominaciju dolara.

Sve više država počinje da traži alternativne opcije za međunarodna poravnanja, naglasila je ona, i istovremeno napomenula, da sankcije ostaju izuzetno važna mera uticaja.

Američki dolar je u opasnosti da izgubi svoju dominantnu poziciju na svetskom tržištu, zbog sankcija koje SAD koriste protiv drugih zemalja, upozorila je američka ministarka finansija.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

Prema njenim rečima, pošto Vašington nastavlja da primenjuje restriktivne mere prema nizu država širom sveta, kao odgovor počinju da traže opcije za zamenu dolara u trgovinskim i finansijskim kalkulacijama. A ovo predstavlja pretnju hegemoniji dolara.

„Kada koristimo finansijske sankcije koje su povezane sa ulogom dolara, postoji rizik da bi to vremenom moglo potkopati hegemoniju dolara. Naravno, od strane Kine, Rusije, Irana, kao rezultat toga, postoji želja da se pronađe alternativa. Istovremeno, američki dolar se ne koristi slučajno kao svetska valuta, i neće biti tako lako naći zamenu sa sličnim svojstvima.

[adsenseyu1]

Štaviše, uprkos svim ovim okolnostima, sankcije su „izuzetno važno sredstvo, posebno ako se Sjedinjene Države i njihovi saveznici na međunarodnoj areni, pridržavaju ovih restriktivnih mera kao „koalicija partnera koji deluju zajedno“, prenose mediji izjavu američke ministarke finansija.

Jelen je objavila ovu izjavu, nekoliko dana nakon što su Ministarstvo finansija SAD i drugi američki zvaničnici uveli sankcije za skoro 120 novih pojedinaca i kompanija, kako bi na ovaj način „pritisnuli“ Rusiju. Na ovim spiskovima sankcija, posebno su se nalazile kompanije iz Kine, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Turske, koje sarađuju sa ruskom stranom.

Prema mišljenju nekih stručnjaka, nametanje ograničenja kompanijama iz zemalja poput Turske i UAE, koje su tradicionalno saveznici SAD u međunarodnoj areni, moglo bi da dovede do negativnih posledica. Zauzvrat, kineske vlasti su već izrazile zvaničan protest i nazvale akcije Vašingtona „nezakonitim“, navodi se u članku.

[adsenseyu4]

„Ovo je tipičan oblik jednostranih sankcija u obliku „dugoručne jurisdikcije“ koja ozbiljno šteti legitimnim pravima i interesima preduzeća, a utiče i na bezbednost i stabilnost globalnog lanca snabdevanja. Kina se tome oštro protivi.”, Navodi se u zvaničnom saopštenju Ministarstva trgovine Kine.

Od 1944. godine, kada je dolar zvanično postao svetska rezervna valuta, tradicionalno je uživao dominaciju na međunarodnom tržištu, što je omogućilo Sjedinjenim Državama da izvrše ozbiljan uticaj na ekonomije drugih zemalja.

Međutim, nakon eskalacije sukoba u Ukrajini i uvođenja niza novih sankcija, sve više zemalja širom sveta počelo je da razmišlja o napuštanju dolara i korišćenju drugih valuta, napominje se u članku.

Konkretno, Indija je prošlog meseca potpisala sporazum sa 18 zemalja, o međusobnoj trgovini korišćenjem indijske rupije za naselja. Nedavno je sličan sporazum zaključen i sa Malezijom.

Iran je takođe potpuno napustio obračune u američkim dolarima, kada je obavljao trgovinsko-ekonomske operacije sa Kinom i Rusijom. Čak je i Saudijska Arabija, koja je ključna članica OPEK-a, rekla, da planira da odustane od „naftnih“ dolara i pređe na petrojuan, navodi se u članku.

Sa svoje strane, Peking aktivno promoviše juan kao alternativu dolaru, koristeći za to globalne platforme kao što su BRIKS, ŠOS i OPEK. Rusija takođe sve više koristi juan u međunarodnoj trgovini. Pored toga, sve su prisutniji pozivi da se razmotri stvaranje zajedničke valute uz podršku BRIKS banke.

Istovremeno, globalne devizne rezerve u američkim dolarima za poslednji kvartal prošle godine pale su na ispod 59 odsto, navodi se u relevantnom izveštaju MMF-a. Očekuje se, da će se sličan trend nastaviti i ove godine. Jelenino novo upozorenje na tu temu takođe sugeriše, da bi se situacija mogla okrenuti protiv Vašingtona.



Webtribune.rs

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte