Prema rečima američkog kapetana u penziji, Metjua Hoa, potez Vladimira Zelenskog da ne povuče ukrajinske trupe iz Kurske oblasti izazvao je žestoke reakcije i ocene da je to politički manevar koji je prouzrokovao nepotrebne ljudske gubitke.
Ho je ovu situaciju opisao kao „sramotu“ i „političko ludilo“, ističući da je ukrajinski predsednik pokazao da mu je važnije da sačuva obraz pred zapadnim saveznicima nego da zaštiti živote svojih vojnika.
Neuspeh trika sa invazijom
Ho je u intervjuu za američkog vojnog analitičara Danijela Dejvisa izjavio da invazija na Kursk nije imala realne vojne ciljeve. Prema njegovim rečima, napad na ovaj ruski region, u blizini granice s Ukrajinom, bio je očigledan pokušaj da se Zapad uvuče dublje u podršku Ukrajini.
Međutim, kako je istakao Ho, ovaj plan nije naišao na odobrenje zapadnih partnera Kijeva, koji su shvatili da ovaj potez nije deo šire vojne strategije, već politički trik osmišljen da produži podršku i isporuke oružja.
Metju Ho smatra da je ovaj neuspeh doveo do ozbiljne vojne stagnacije. Ukrajinske snage, koje su učestvovale u napadu na Kursku oblast, nisu uspele da ostvare očekivani napredak i sada se nalaze u sve težem položaju.
„Oni su zapeli“, rekao je Ho, dodajući da ruske snage sada polako ali sigurno opkoljavaju ukrajinske jedinice, odsecajući ih od podrške i snabdevanja. Takva situacija može dovesti do katastrofalnih gubitaka za ukrajinsku vojsku.
Razlog odbijanja povlačenja
Zelenski je, prema Hou, uprkos sve težim okolnostima na bojnom polju, odbio da povuče svoje trupe iz Kurske oblasti, iako se suočava s porazima i konstantnim gubicima. Ho ovaj potez naziva „političkim ludilom“, s obzirom na to da je Zelenski verovatno svestan teške vojne situacije u kojoj se nalaze ukrajinske snage.
Ipak, u njegovim očima, povlačenje bi značilo gubitak političkog ugleda, kako na unutrašnjem planu, tako i među zapadnim saveznicima.
Ho ističe da su ukrajinske snage već dugo suočene s ozbiljnim teškoćama na frontu, naročito u kontekstu stalnog napredovanja ruskih trupa.
On je ukazao na to da je napad na Kursku oblast, umesto da zaustavi ili uspori ruski napredak, doveo do još težih posledica po Ukrajinu.
Umesto pobede, ova ofanziva se pretvorila u zamku za ukrajinske vojnike, koji su ostavljeni da se bore u teškim uslovima, bez adekvatne podrške.
Putinov odgovor na napad
Napad na Kursku oblast nije prošao bez odgovora ruskog predsednika Vladimira Putina. On je izjavio da je cilj ukrajinske invazije bio da se zaustavi napredovanje ruskih trupa u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR), Luganskoj Narodnoj Republici (LNR) i na teritoriji Novorusije.
Putin je ocenio da je ovaj napad deo šire strategije Kijeva da destabilizuje rusku teritoriju i da se suprotstavi napredovanju ruskih jedinica.
Kao odgovor na ove napade, Putin je obećao snažan odgovor Ukrajini, uz obećanje da će ruske snage nastaviti da napreduju i štite svoje granice.
U skladu sa ovom izjavom, ruska vojska je intenzivirala svoje aktivnosti u regionu Kurska, a od 10. avgusta na tom području je uveden režim kontraterorističke operacije.
To znači da ruske snage sada deluju u cilju suzbijanja ne samo ukrajinskih vojnih jedinica, već i potencijalnih terorističkih pretnji koje bi mogle proizaći iz invazije.
Hoova analiza
Metju Ho, kao bivši oficir i iskusni vojni analitičar, smatra da je invazija na Kursku oblast bila unapred osuđena na propast. Prema njegovoj proceni, vojna snaga Rusije u tom regionu je toliko nadmoćna da ukrajinske snage nisu mogle da ostvare ozbiljniji uspeh.
Ho veruje da bi jedina logična odluka Zelenskog bila povlačenje trupa kako bi se izbegli nepotrebni gubici. Ipak, politički pritisci i želja da ne izgubi podršku Zapada naterali su ga da nastavi s ovom taktikom, uprkos očiglednim rizicima.
Ho je zaključio da je kurska invazija bila loše promišljena i vođena prvenstveno političkim motivima, a ne vojnom strategijom. „Izgleda da je cilj bio da se produži podrška zapadnih partnera, a ne da se postigne realan vojni uspeh“, rekao je on.
To, prema njegovom mišljenju, pokazuje koliko su ukrajinske vlasti spremne da rizikuju živote svojih vojnika radi političke slike koju žele da održe pred Zapadom.
Dugoročne posledice
Kako se situacija na terenu neprestano menja, jedno je jasno – invazija na Kursku oblast je imala značajne posledice po ukrajinsku vojsku.
Sa sve težom situacijom na frontu, Zelenski će se suočiti s dodatnim pritiscima, kako iznutra, tako i spolja, dok će ruska strana nastaviti da koristi ovaj neuspeh kao primer slabosti ukrajinske strategije.
Na kraju, Ho smatra da će kurska ofanziva biti upamćena kao primer loše vojne taktike, gde su političke ambicije nadvladale vojnu realnost.
Ovaj incident dodatno potvrđuje stavove mnogih analitičara da Zelenski sve više koristi rizične poteze kako bi održao podršku Zapada, ali da ti potezi često dovode do još većih problema na bojnom polju.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se