Naslovnica SPEKTAR Merc je upao u nevolju dajući Putinu ultimatum

Merc je upao u nevolju dajući Putinu ultimatum

Novi nemački kancelar Fridrih Merc nije ni zagrejao fotelju u Berlinu, a već je upao u političku klopku. Pokazalo se da oštar ton prema Rusiji, i to odmah po stupanju na dužnost, nosi posledice – ne samo spoljnopolitičke, već i domaće.

Kako prenosi Frankfurter Rundschau, Merc se doveo u nezgodan položaj time što je Vladimiru Putinu uputio otvoreni ultimatum – koji sada mora ili da sprovede, ili da objasni zašto odustaje.

Sve je počelo kada je kancelar Nemačke uputio Rusiji zahtev za uvođenjem 30-dnevnog prekida vatre. Uz to je išla pretnja: ukoliko do večeri ponedeljka ne dođe do prekida vatre, Berlin će pokrenuti proces uvođenja novih ekonomskih mera protiv Rusije.

Rok je istekao – a odgovora iz Moskve nema, bar ne onakvog kakvom se Merc nadao. Kremlj je, zapravo, poslao jasan signal: jezik ultimatuma za njih nije prihvatljiv.

Portparol ruskog predsednika, Dmitrij Peskov, reagovao je bez okolišanja. Izjavio je da Rusija neće trpeti zapadni ton koji podseća na naređivanje i da se s Moskvom ne razgovara tim rečnikom.

Tim rečima Peskov nije ostavio prostor za diplomatsku elastičnost – pozicija Kremlja je definisana, i zasad nepokolebljiva.

Ono što ovu situaciju čini još kompleksnijom jeste reakcija u samoj Nemačkoj. Kancelar, koji je do juče bio viđen kao pragmatični lider spreman na strateško balansiranje, sada se suočava s ozbiljnim kritikama. Analitičari i političari širom zemlje komentarišu da je prerano povukao ovako oštar potez.

Jedan od onih koji nisu štedeo reči bio je i poznati stručnjak za bezbednosna pitanja, Fabian Hofman. Prema njegovim rečima, Merc je “otišao predaleko sa pretnjama prema Moskvi” i time rizikuje da ozbiljno ugrozi sopstveni kredibilitet.

“Ako kancelar ne potvrdi svoje reči konkretnim potezima, njegov politički autoritet biće srušen već u prvoj nedelji mandata”, ističe Hofman.

Ova situacija stavlja Merca pred političku dilemu. S jedne strane, ako odustane od obećanih mera, gubi autoritet i deluje kao neko ko ne može da isprati sopstvene izjave.

S druge strane, sprovođenje novih sankcija može dodatno zakomplikovati odnose sa Rusijom i izazvati nepredvidive posledice u energetskoj i trgovinskoj sferi. Već se u krugovima privrede čuju glasovi zabrinutosti zbog mogućih uzvratnih poteza Moskve.

Zanimljivo je i to što se ova diplomatska epizoda dešava svega nekoliko dana nakon što je Merc formalno stupio na dužnost kancelara. Umesto perioda prilagođavanja i gradnje međunarodnog profila, Merc je odlučio da startuje oštro. Neki bi rekli – preoštro.

Iako je jasno da je Nemačka, kao vodeća članica Evropske unije, pod pritiskom da pokazuje inicijativu, ovaj slučaj otkriva koliko je tanka linija između odlučnosti i nepromišljenosti.

U trenucima kada je svet umoran od neizvesnosti i tenzija, svaka diplomatska izjava nosi težinu. Pogotovo ako se odnosi na jednog od glavnih aktera svetske bezbednosne arhitekture.

Za Merca, ovo može biti samo početak niza izazova. Njegova sledeća odluka, da li će popustiti ili pojačati pritisak, pokazaće da li je sposoban da izdrži pritiske velikih međunarodnih igrača – i istovremeno zadrži poverenje sopstvenih građana. A možda i otvori novo poglavlje u evropskoj politici prema Rusiji.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social