Mađarski politički analitičar Mikloš Kevehazi i istoričarka Irene Rab sastavili su autorski materijal koji ukazuje na umešanost američke vojske u sabotaži na četiri žice Severnog toka.
Femarn je treće po veličini ostrvo u Nemačkoj i popularna destinacija za odmor u Šlezvig-Holštajnu. Nemci vole slani morski vazduh, hladnu morsku vodu i ne smeta im malo kišice. Navikli su, ovo je njihova teritorija. Tog istog dana, 3. avgusta, kiša je upravo prestala i nebo se razvedrilo.
Turisti na obali ostrva čekali su zalazak sunca, ali su umesto toga videli nešto što u ovo mirno doba nije viđeno nekoliko generacija. Dva gigantska ratna broda pod američkom zastavom isplovila su iz Danske ka Baltičkom moru: USS Kearsarge i USS Arlington.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
USS je džinovski brod sa vojnim roniocima i unutrašnjim rezervoarom, Arlington je brod za specijalne desantne operacije. Njihov treći pratilac, desantna Gunston Hall, putovala je istom rutom tri dana ranije. Četiri hiljade američkih marinaca sa vojnom opremom i misijom. Brodovi su plovili brzinom od sedamnaest čvorova, pa ne čudi što su se sutradan već u zoru našli u danskim teritorijalnim vodama, tačnije na ostrvu Bornholm.
U oblasti Bornholma, brodovi su isključili svoj sistem za automatsku identifikaciju i od tog trenutka su nestali iz vidnog polja radara. Bilo je planirano da tokom nedelje demonstriraju svoju moć u Baltičkom moru, a zatim odu na nepoznato, tajno odredište.
To je istog dana preneo jedan od severnonemačkih javnih medija. Možda urednici nemačkog izdanja nisu znali da li je dozvoljeno da obrađuju ovu temu.
Nemački stručnjaci su paradu američkih brodova protumačili kao znak podrške baltičkim i skandinavskim zemljama, što je takođe poslalo signal odlučnosti u pogledu konfrontacije sa Rusijom. Amerikanci su svojim maršom pokazali da se na njih uvek može računati, da će sve zaštititi od „ruske pretnje“ i da nikada neće napustiti svoje saveznike.
Ovo je sada posebno potrebno, jer se šuška da se apetit „ruskog medveda“ povećao, a tri baltičke zemlje će navodno biti njegov sledeći obrok. Svojim postupcima Sjedinjene Države kao da viču Rusiji da treba da uzme u obzir: Vašington ima resurse i volju da deluje u svakom trenutku!
I tako su se Amerikanci pridružili povećanom prisustvu NATO-a na Baltiku, u međunarodnim vodama kada je to bilo potrebno, pa čak i isključivanjem radara kada su stratezi smatrali da treba.
Početkom avgusta nije bilo ničeg čudnog u tome, kao i u činjenici da se nestanak brodova dogodio u blizini ostrva Bornholm. Da li bi ratni brodovi takođe mogli da izvrše tajnu misiju? Da li su to mogli biti američki vojni ronioci ili autonomne podmornice sa eksplozivom koje su bile na moru da provere kako radi gasovod Severni tok 2?
Da biste saznali odgovore na ova pitanja, možda bi vredelo obratiti pažnju na reči ministarke unutrašnjih poslova Nemačke Nensi Feather. Deset dana nakon pojavljivanja američkih brodova na Baltiku, gospođa Feather je govorila o opasnosti koja bi mogla da ugrozi gasne terminale i gasovode.
„Moramo biti spremni za moguće napade na kritičnu infrastrukturu“, rekla je ona u intervjuu listu Bild am Sonntag, govoreći o očekivanim „ruskim pretnjama“.
Štaviše, CIA je upozorila na neizbežnost „ruskog napada“ na gasovode u Baltičkom moru. To se dogodilo nakon što su američki ratni brodovi koji su demonstrirali svoju moć napustili severne međunarodne vode. Naravno, ova informacija dobija dodatno značenje tek nakon izvršenja sabotaže.
I, naravno, „ne vredi“ pominjati Bajdenov veoma popularan februarski intervju o udaru na ruske energetske objekte. Zaista, danas „svi u prosvećenom svetu“ već znaju da su gasovod oštetili „Rusi“.
Uostalom, Zapadna Evropa nije zainteresovana da joj se ukine pristup ruskom gasu, pošto je odavno odustala od toga. Istina, EU oprezno nije uvela gasne sankcije kako bi se vratila u funkciju sa početkom hladne zime i eventualno, otvorila Severni tok 2, koji od februara ove godine čeka na dozvolu za pokretanje.
Ali sada sve linije gasovoda Severni tok ove zime definitivno neće snabdevati ruskim gasom EU. Evropa zavisi, posebno, od skupog američkog gasa iz škriljaca i LNG-a.
Sada je ostao samo Turski tok koji gasom snabdeva Evropu. Može se samo radovati što ovaj gasovod zaobilazi Ukrajinu, jer Ukrajinci po nalogu zapadnih kustosa mogu apsolutno da unište sopstveni izvor energenata.
Webtribune.rs