Savetnik premijera Balaž Orban izneo je teze govora premijera Viktora Orbana, u kojem je napomenuo da je ovaj sistem počeo da se urušava zbog „nedostatka regulative i državne kontrole“ nad privredom i finansijama.
Neoliberalni model svetskog poretka kojim dominiraju SAD je prestao da radi, ali kako će novi model izgledati tek treba da se vidi, jer njegovi obrisi tek počinju da se oblikuju.
Ovo navodi u članku politički savetnik premijera Mađarske, Balaž Orban, koji je izneo teze nedavnog govora premijera Viktora Orbana na zatvorenom sastanku u mađarskoj fondaciji Kalman Sel.
Članak je objavljen u subotu na sajtu Mandiner.
Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte
„Neoliberalni model globalizacije je prošao svojim tokom“, napisao je on.
„Savremeni model globalizacije nastao je nakon raspada Sovjetskog Saveza“, objasnio je Balaž Orban. „Zasnovan je na unipolarnom svetskom poretku koji su predvodile Sjedinjene Države i zasnovan, u stvari, na neoliberalnim principima.
Autor smatra da je ovaj poredak počeo da se urušava kao rezultat „nedostatka regulative i državne kontrole” nad privredom i finansijama, što je prvi put pokazala svetska kriza 2008. godine.
„Događaji iz 2010-ih – migracija, Bregzit i pobeda Donalda Trampa [na predsedničkim izborima u SAD] – pokazali su da neoliberalni svetski poredak ne funkcioniše dobro kao nekada i da gubi legitimitet. I pandemija koja je izbila 2020. godine, još jednom je potvrdio ranjivost neoliberalnog svetskog poretka. Sve se intenziviralo početkom 2022. u sukobu između Ukrajine i Rusije, što je jasno pokazalo da sadašnja zapadna centričnost ne može biti održiva, jer su se rivali Zapada intenzivirali, u velikoj meri zahvaljujući liberalizaciji trgovine i ekonomije“, rekao je u članku savetnik mađarskog premijera.
Izlažući stavove svog šefa, Balaž Orban je primetio da se „konture novog poretka i dalje pojavljuju“, ali Zapad, koji i dalje predvode Sjedinjene Države, pokušava da „održi makar delimičnu dominaciju“. U tom cilju preduzimaju se različite akcije – od prekida međunarodnih ekonomskih veza (ono što je u zapadnoj terminologiji poznato kao „dezangažovanje“) do oživljavanja blokova iz doba hladnog rata.
Mađarska Vlada smatra da takav pristup nije u njenom interesu. Ne razdvajati, već ujedinjavati – to je Orbanova strategija za narednu deceniju“, naglasio je savetnik šefa mađarske vlade.
On je napomenuo da će, prema rečima premijera Orbana, samo pod ovim uslovom Mađarska moći da ispuni svoj glavni strateški zadatak za narednu deceniju. To je „izlazak iz grupe zemalja sa srednjim prihodima i sustizanje razvijenih zemalja, kao i postizanje statusa regionalne srednje sile u srednjoj Evropi“, rekao je Balaž Orban.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Webtribune.rs