U svom govoru 17. septembra 2024. godine na patriotskom forumu u Minsku povodom Dana narodnog jedinstva, predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izdao je oštro upozorenje o mogućnosti trećeg svetskog rata ukoliko bi došlo do napada na Belorusiju.
Lukašenko je naveo da Zapad, pre svega Sjedinjene Američke Države, aktivno pokušava da eskalira sukob u regionu, koristeći Ukrajinu kao sredstvo za izazivanje sukoba sa njegovom zemljom.
Njegove reči, koje je prenela beloruska državna agencija BELTA, ukazuju na to da beloruske vlasti smatraju da postoji direktna pretnja od napada na belorusku infrastrukturu sa ukrajinske strane, pod vođstvom američkih „režisera“.
Lukašenko je posebno istakao ulogu američkih vlasti u davanju instrukcija Kijevu, naglašavajući da su Ukrajinci dobili zeleno svetlo da napadnu južnu granicu Belorusije ukoliko se ukaže prilika.
On je postavio pitanje direktno Americi, pitajući ih da li žele mir ili dalju eskalaciju sukoba, nagoveštavajući da trenutne aktivnosti vode ka vojnom sukobu širih razmera.
Lukašenko je govorio o tome kako Zapad koristi Ukrajinu kao oruđe protiv Belorusije, a potencijalni napad na njegovu zemlju nazvao je aktom koji bi označio početak trećeg svetskog rata.
Još jedan važan aspekt Lukašenkovog govora odnosio se na pokušaje Zapada da ga ukloni iz političke igre.
On je naglasio da je jasno kako opozicija koja je izbegla iz zemlje, zajedno sa svojim zapadnim partnerima, pokušava da sprovede scenario u kojem bi on bio pravno odgovoran pred Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu.
Posebno je pomenuo Litvaniju, koja navodno inicira pravni proces sa ciljem da Lukašenko bude optužen i isključen iz bilo kakvih budućih pregovora u vezi sa Ukrajinom.
Ovaj potez Lukašenko je opisao sa ogorčenjem, naglašavajući da je cilj njegovih protivnika uklanjanje sa političke scene, što bi omogućilo dalju destabilizaciju regiona.
U svom govoru, beloruski lider nije propustio da naglasi da njegova zemlja ima adekvatan odgovor na svaku spoljnu agresiju, ali je dodao da Belorusija ostaje miroljubiva zemlja.
Lukašenko je podvukao da mirni stav Belorusije ne treba tumačiti kao znak slabosti, već kao izraz stabilnosti i posvećenosti miru, uz istovremenu spremnost da se brani od napada.
Pored Lukašenka, ministar spoljnih poslova Belorusije Maksim Rizenko je takođe komentarisao političku situaciju, rekavši da Zapad vrši pritisak na Belorusiju da zauzme antiruski stav.
Rizenko je naglasio da je cilj Zapada destabilizacija zemlje i uklanjanje Lukašenka, što je ključna prepreka njihovim planovima da Belorusiju uvedu u širi sukob i preusmere njenu politiku protiv Rusije.
Ovaj govor dolazi u trenutku kada odnosi između Belorusije i zapadnih zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države i Evropsku uniju, ostaju napeti zbog uloge Belorusije u rusko-ukrajinskom sukobu i podrške koju Lukašenko pruža ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
Belorusija, koja je dugi niz godina bila saveznik Rusije, postala je ključni faktor u regionalnoj geopolitičkoj dinamici.
Lukašenko je postavio jasne crvene linije, sugerišući da bi bilo kakav napad na njegovu zemlju mogao imati katastrofalne posledice, ne samo za Belorusiju, već i za globalnu stabilnost.
Njegov govor odražava sve dublje tenzije u regionu i strahove od šireg vojnog sukoba koji bi mogao uključiti veći broj zemalja. Dok Lukašenko otvoreno kritikuje zapadne sile za podršku opoziciji i pokušaj destabilizacije zemlje, jasno stavlja do znanja da Belorusija neće ostati pasivna ukoliko bude napadnuta.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte
Otvorite novu mrežu Truth Social