Naslovnica SPEKTAR Ko su kandidati za Trampove najbliže saradnike

Ko su kandidati za Trampove najbliže saradnike

Nakon ubedljive pobede nad Kamalom Haris, Donald Tramp se priprema za svoj povratak u Belu kuću i aktivno radi na tranziciji, koja se odvija na njegovom imanju Mar-a-Lago na Floridi.

Tramp i njegov tim, uključujući ključne članove poput njegovih sinova Erika i Donalda mlađeg, Roberta Kenedija mlađeg, Tulsi Gabard, kao i novoizabranog potpredsednika Džej Di Vensa, planiraju kadrovske promene i strategije koje će definisati Trampovu novu administraciju.

Kako prenosi Politico, Trampov tranzicioni tim mesecima je pripremao teren, pažljivo analizirajući pozicije na koje bi mogao da postavi osobe koje su mu lojalne. S obzirom na značajnu republikansku većinu u Senatu, očekuje se da će Tramp imati manje prepreka pri imenovanju ključnih kadrova, među kojima su sekretari kabineta i drugi visoki zvaničnici.

Naročito pažljivo biraju se kandidati za dve ključne funkcije – državnog tužioca i šefa kabineta Bele kuće. Izbor državnog tužioca smatra se ključnim, jer bi ovaj zvaničnik mogao igrati presudnu ulogu u obustavljanju saveznog krivičnog gonjenja protiv Trampa.

Bivši vršilac dužnosti državnog tužioca Metju Vitaker jedan je od kandidata za ovu poziciju, a u opticaju su i guverner Luizijane Džef Landri i senator Erik Šmit iz Misurija,

kao i bivši savetnik Bele kuće i advokat Mark Brnovič, poznat po pravnim kvalifikacijama i spremnosti da brani Trampove interese.

Za poziciju šefa kabineta, za koju se veruje da će imati velikog uticaja na donošenje ključnih odluka i realizaciju Trampove politike, razmatraju se Kevin Makarti, Suzi Vajls i Bruk Rolins.

Vajls se posebno izdvaja jer je usmerila Trampovu kampanju prema pobedi 2024. godine, izbegavajući prethodne konflikte koji su kočili timove u Trampovom prvom mandatu. Tramp je u nekoliko navrata pohvalio njen rad, što je stavlja u prednost nad ostalim kandidatima.

Spisak potencijalnih kandidata za nacionalnu bezbednost takođe uključuje važne igrače poput bivšeg vršioca dužnosti direktora Nacionalne obaveštajne službe Ričarda Grenela i senatora Toma Kotona.

Ovi kandidati za odbranu mogli bi da zauzmu ključne pozicije poput sekretara za odbranu ili direktora FBI-ja. Tramp ozbiljno razmatra Majka Volca, poznatog kongresmena sa jakim vojnim i obaveštajnim vezama, kao i bivšeg savetnika za nacionalnu bezbednost Roberta O’Brajana.

Izvori bliski kampanji naglašavaju da će Tramp lično donositi odluke o ključnim imenovanjima, a posebno se pažljivo biraju kandidati koji će biti zaduženi za odnose sa Kinom i Rusijom.

Za mesto državnog sekretara, koje je ključno za sprovođenje Trampove spoljne politike, glavni kandidati su senator Marko Rubio, poznat po oštrom stavu prema Kubi i Kini, i bivši ambasador u Japanu Bil Hagerti, koji ima iskustvo u diplomatskim odnosima sa azijskim zemljama.

Između ključnih spoljnih savetnika očekuje se i prisustvo milijardera Elona Maska, koji će nadgledati komisiju za smanjenje državne potrošnje i koji će verovatno imati veliki uticaj na svemirsku i ekonomsku politiku.

Musk je već pokazao svoju podršku Trampovoj administraciji, posebno u oblasti ekonomskih reformi i planova za jačanje američke privrede. Tramp je obećao da će i Robertu Kenediju mlađem poveriti odgovornu ulogu, naročito u oblasti zdravstva, jer Kenedi ima široko iskustvo u ovoj oblasti.

Pored svojih američkih saradnika, Tramp pažljivo gradi i odnose sa ključnim međunarodnim liderima i radi na strategijama za transformaciju međunarodne trgovine i za eventualnu reorganizaciju trgovinskih odnosa sa Kinom i Evropom.

Pored smanjenja poreskog opterećenja, Tramp planira da sprovede trgovinske mere koje će, prema njegovim rečima, učiniti Ameriku ekonomski nezavisnijom.

Njegova predizborna obećanja o trgovinskom ratu sa Kinom i vraćanju proizvodnje u SAD odražavaju se u tranzicionom timu, gde se već uveliko diskutuje o uvođenju carina i dodatnih ekonomskih restrikcija na kineske proizvode.

U prvom mandatu, Tramp je sproveo opsežnu poresku reformu koja je imala za cilj rasterećenje američkih kompanija i građana, a sada planira dalja smanjenja poreza i poboljšanja regulatornog okvira.

Njegov tim priprema strategiju za smanjenje nacionalnog duga, koji je trenutno na rekordnom nivou, kao i za optimizaciju troškova na federalnom nivou.

U očekivanju zvaničnog preuzimanja funkcije, Tramp koristi mirnu atmosferu u Mar-a-Lagu da sa najbližim savetnicima razmotri kako će njegova politika izgledati u praksi.

S obzirom na njegov raniji mandat, gde su se neke odluke pokazale kao kontradiktorne, sada je odlučan da izgradi tim koji će podržavati njegove ciljeve bez unutrašnjih sukoba i političkih blokada.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social