Naslovnica SPEKTAR Kina unapređuje ne jedan, već dva nevidljiva borbena aviona – VAŠINGTON ZABRINUT

Kina unapređuje ne jedan, već dva nevidljiva borbena aviona – VAŠINGTON ZABRINUT

kina j-20

Kineske vazduhoplovne snage, rade na dva nova projekta ,,nevidljivih” aviona srednjeg i dugog dometa, izveštava Američka vojna obaveštajna služba.

Kineska avio-proizvodnja istovremeno je uključena u dva projekta ,,nevidljivih” bombardera, izveštava medijska kompanija Aviation Week, citirajući izveštaj Obaveštajne agencije američkog ministarstva odbrane.

Postojanje jednog od ovih projekata, H-20 ili HX, potvrđeno je od strane Kineskog  ratnog vazduhoplovstva 2017. godine. Međutim, ne postoji relevantna informacija objavljena u vezi sa radom na drugom projektu.

[adsenseyu1]

Prema Pentagonu, drugi projekat , označen kao JH-XX, uključuje unapređivanje borbenog bombardera srednjeg dometa. Avion će biti opremljen AESA radarom, vazduh-vazduh raketama i raketama vazduh-zemlja. Američka vojna obaveštajna služba veruje da ovaj avion neće biti korišćen u Kineskom ratnom vazduhoplovstvu pre 2025. godine.

U unapređenju ovog novog borbenog aviona, kineski konstruktori su koristili tehnologiju smanjene uočljivosti (engl. Stealth technologies), primenjenu u stvaranju kineskih borbenih aviona pete generacije J-20 i FC-31.

Ranije je otkriveno da je novi avion počeo da se konstruiše još 2008. na Šangajskom institutu za  vazduhoplovno istraživanje i projektovanje (SADRI).

[adsenseyu5]

Unapređivanje ovog bombardera je strogo poverljivo. Mediji naglašavaju da H-20 može da zameni avione koje je Peking koristio decenijama, poput ,,Xian” H-6s, koji je verzija avion ,,Tupolev” Tu-16. Od 1959, godine u kojoj je H-6 prvi put poleteo, proizvedeno je 180 jedinica, od kojih su 100 još uvek u funkciji.

U međuvremenu, novi kineski borbeni avion pete generacije ,,Shenyang” J-31 biće replika američkog borbenog aviona F-35 ,,Lighting II”.

Naučnici međutim ne veruju da je kineska avio-industrija sposobna da precizno proizvede tajne tehnologije borbenog F-35 zbog naučne i tehnološke zaostalosti materijala koje Kinezi koriste.

Međutim, Kinezi planiraju da J-31 bude sličan samo po izgledu. Uprkos lošijeg kvaliteta, mnogo niža cena koju će Kina ponuditi svetskom tržištu, omogućiće prodaju zemljama koje ne mogu da plate borbeni F-35 ili im je nedostupan iz političkih razloga.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]