Kina je ponovo šokirala zapadne vojne analitičare, ovog puta predstavljanjem nove bespilotne podmornice čija veličina i karakteristike nemaju analoga u svetu.
Prema izveštaju Naval News-a, satelitski snimci otkrili su postojanje ovog revolucionarnog podvodnog plovila, iako njegovo zvanično ime još uvek nije poznato, jasno je da je reč o tehnologiji koja uveliko nadmašuje zapadne ekvivalente.
Prema preliminarnim procenama, dužina kineske bespilotne podmornice dostiže neverovatnih 45 metara, dok joj je širina oko 5 metara. Poređenja radi, američka bespilotna podmornica Orca Extra-Large Unmanned Undersea Vehicle (XLUUV), koju koristi američka mornarica, dugačka je svega 25 metara, što znači da je nova kineska podmornica za čak 20 metara duža i oko 6-8 puta veća u ukupnim dimenzijama.
Ovakav dizajn sugeriše da Kina ne samo da je dostigla, već i nadmašila sve prethodne standarde u oblasti bespilotnih podvodnih sistema, otvarajući mogućnost za potpuno novu generaciju autonomnih podvodnih borbenih platformi.
Još uvek nije poznato za koje tačno svrhe je dizajnirana ova podmornica, ali postoji nekoliko pretpostavki koje daju jasnu sliku o njenom potencijalu.
Ako je podmornica naoružana torpedima ili drugim vrstama naoružanja, mogla bi postati jedan od najopasnijih alata kineske mornarice.
Bespilotna podmornica ove veličine mogla bi da nosi znatno veći arsenal od bilo kog drugog sličnog plovila na svetu, što bi joj omogućilo da deluje kao nevidljivi predator u dubinama okeana, napadajući neprijateljske ratne brodove bez rizika po ljudske posade.
Velika prednost bespilotnih podvodnih sistema je njihova sposobnost da neprimetno operišu u dubokim vodama, vršeći obaveštajna dejstva, presrećući neprijateljske komunikacije i sakupljajući podatke o vojnim kretanjima protivnika.
Ova podmornica bi mogla da bude opremljena sofisticiranim senzorima i elektronskim sistemima za špijunažu, što bi Kini dalo značajnu prednost u praćenju i analiziranju pomorskih operacija drugih zemalja.
S obzirom na to da je bespilotna i značajno veća od svih prethodnih modela, moguće je da je ova podmornica dizajnirana da ostane pod vodom duže vreme, možda čak i mesecima, bez potrebe za ljudskom posadom ili čestim održavanjem.
To bi omogućilo kineskoj mornarici da je koristi u dugotrajnim misijama duboko u Pacifiku, gde bi mogla operisati u neprijateljskim vodama bez straha od otkrivanja.
Postoji i mogućnost da Kina planira da ovu podmornicu koristi kao platformu za lansiranje raketa, uključujući hipersonične projektile koji bi mogli predstavljati ozbiljan izazov za zapadne protivraketne sisteme.
Ako bi Kina uspela da razvije bespilotnu podmornicu koja može nositi balističke rakete, to bi značilo ogroman strateški pomak u pomorskom ratovanju.
Ovaj razvoj događaja dolazi nakon što su kineski inženjeri već ranije predstavili najveći površinski brod bez posade, pokazujući da Kina ubrzano razvija autonomne borbene sisteme kako na vodi, tako i ispod nje.
Očigledno je da Peking ulaže ogromne resurse u ovu tehnologiju, svesno gradeći vojnu superiornost u oblasti u kojoj su do sada dominirale Sjedinjene Američke Države.
Dok Zapad još uvek testira i uvodi u upotrebu prve ozbiljne bespilotne podmornice, Kina je već uspela da napravi plovilo koje je višestruko veće i verovatno znatno sposobnije od svega što trenutno postoji u arsenalu NATO mornarica.
Ako se uzme u obzir da Kina već poseduje moćne konvencionalne podmornice, kao i nuklearne podvodne platforme, ovaj novi sistem može biti dodatni element u strategiji odvraćanja Sjedinjenih Država i njihovih saveznika u Pacifiku.
Peking već godinama ulaže u modernizaciju svoje mornarice, a razvoj bespilotnih podvodnih sistema samo je još jedan dokaz da Kina planira da postane dominantna pomorska sila u narednim decenijama.
Ovakav tehnološki iskorak sigurno neće proći nezapaženo u Pentagonu. SAD i njihovi saveznici u Indopacifičkom regionu, pre svega Japan i Australija, već sada ulažu milijarde dolara u razvoj novih sistema za borbu protiv podmornica.
Međutim, ako Kina nastavi da razvija bespilotne podvodne sisteme ovim tempom, zapadne mornarice će se suočiti sa ogromnim izazovom.
Tradicionalna strategija lova na podmornice oslanja se na praćenje ljudske posade i njihovih rutina, ali bespilotna podmornica od 45 metara predstavlja potpuno novi problem – kako pronaći i neutralisati plovilo koje može neograničeno dugo operisati bez posade i bez emitovanja uobičajenih signala?
Još jedna ključna stvar je pitanje autonomije. Ako je ova kineska podmornica u stanju da sama donosi odluke na bojnom polju, to bi značilo da kineska vojska već primenjuje veštačku inteligenciju u pomorskom ratovanju, što je korak koji čak ni američka mornarica još uvek nije u potpunosti realizovala.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se