Kina je najavila planove da izazove kišu, površine do tri puta veću od Španije, do sada najvećeg geoinženjering projekta.
Od 2013. godine, Kina je stvorila 55 milijardi tona veštačke kiše svake godine. Sada, kineske vlasti nameravaju da izazivaju padavine i sneg preko 1.6 miliona kvadratnih kilometara prskanjem hemikalija u nebo.
[adsenseyu1]
Prema izveštajima medija, vlada će koristiti novu tehnologiju za promenu vremenskih uslova koja je razvila državna kineska Vazdušna Naučna i Tehnološka Korporacija.
Kina planira da izgradi desetine hiljada komora za sagorevanje na tibetanskim planinama. Komore će spaljivati čvrsto gorivo, što će rezultirati prskanjem srebrnog jodida koji se kreće prema nebu.
„Više od 500 gorionika postavljeno je na alpskim padinama u Tibetu, Ksinjiangu i drugim područjima radi eksperimentalne upotrebe. Podaci koje smo prikupili pokazuju veoma obećavajuće rezultate „, rekao je neimenovan istraživač u Morning Postu. „Ponekad bi sneg počeo da pada skoro odmah nakon što bismo zapalili komoru. Bilo je kao stajanje na sceni čarobne emisije „, rekao je.
Tibetanska visoravan je od vitalnog značaja za snabdevanje vodom u većini Kine i velike Azije. Njegovi glečeri i akumulacije hrane Jelou, Jangce, Mekong i druge velike reke koje protiču kroz Kinu, Indiju, Nepal i druge zemlje.
Gasovi iz aviona, čestice obezbeđuju nešto za prolazak vodene pare da se kondenzira, formirajući oblake. Ovi oblaci donose kišu. Jedna komora za sakupljanje oblaka može stvoriti pojas oblaka koji pokrivaju područje od 5 km.
Tradicionalno, proces kišenja ili „sakupljanje oblaka“ označava hemikalije koje lansiraju rakete u oblake koje ubrzavaju stvaranje ledenih kristala koji na kraju postaju kiša. Kina koristi i vojne vazduhoplove za te svrhe. Kišnica je takođe popularan način da se „očisti“ vazduh u Kini, gde je veliki problem velikog broja gradova.
Praksa izmene vremena postala je češća u čitavoj zemlji poslednjih godina, uključujući i upotrebu za velike javne događaje. U 2008. godini, Kina je pokrenula preko 1.100 raketa koje sadrže srebrni jodid na nebu u Pekingu pre ceremonije otvaranja Olimpijskih igara kako bi rasterali oblake i održali Olimpijadu bez kiše. Peking ima „razvojni plan“ za modifikaciju vremena do 2020. godine.
Webtribune.rs
[adsenseyu6][adsenseyu5]